slide 1
Image Slide 2
Image Slide 1
Image Slide 3
Image Slide 3
Image Slide 3
Image Slide 3
Image Slide 3

Necko Endurance 2011


„Necko Endurance” to pasjonująca motorowodna impreza sportowa. Jest to jedna z dwóch eliminacji Motorowodnych Mistrzostw Świata Łodzi Wytrzymałościowych.
Zawody polegają na tym, że na określonym akwenie po obwodzie długości około 3 km, bolidy w klasach o pojemności silnika 1000cm3, 2000cm3, 3000cm3 ścigają się 24, 12 lub 8 godzin.
Nie są to zawody „narodowe” lecz teamów, w których mogą brać udział piloci z różnych krajów.
Wygrywa team, który w czasie 24, 12 lub 8 godzin wykona największą ilość okrążeń.
Pilot może jednorazowo ścigać się maksymalnie przez dwie godziny – po tym czasie musi nastąpić zmiana. Zespół powinien posiadać przynajmniej trzech pilotów, a cały team składa się z 10 osób.
Zawody te można porównać do słynnych 24 godzinnych zawodów samochodowych w Le Mans lub formuły F1. Jest park maszyn(tzw.depo), stanowiska do tankowania, stanowiska dźwigów do przenoszenia bolidów na wodę lub ląd . Bolidy rozwijają na prostych prędkość powyżej 200km/h, walka na nawrotach jest pasjonująca i niebezpieczna (dochodzi do kolizji). W ciągu 8 godzin łodzie przepływają ponad 1000 km.

Kolebką tej imprezy jest francuskie miasto Rouen, gdzie od kilkudziesięciu lat rozgrywane są wyścigi 24-godzinne na przełomie kwietnia i maja.
Augustów włączył się w 2005 r. jako druga miejscowość do organizacji zawodów 8- godzinnych zawsze w połowie lipca każdego roku.
Suma uzyskanych wyników w Augustowie i Rouen daje tytuł mistrza świata i kolejne miejsca w trzech klasach.

Zainteresowanie Mistrzostwami jest bardzo duże. Szacuje się, że każdego roku treningi i zawody ogląda łącznie około 10 tyś. osób i gości przybyłych z terenu całego kraju oraz z zagranicy. Zawody stały się bez wątpienia jedną z największych atrakcji sezonu turystycznego i jednocześnie ogromną promocja grodu nad Nettą.

Liczne relacje w mediach ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych stały się nie tylko źródłem informacji o współzawodnictwie, ale również doskonałym kanałem reklamowym i promocyjnym.