« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Edyta po powrocie z IO w Rio – Mistrzynią Polski .

Mistrzostwa Polski Seniorów i Mistrzostwa Polski w parakajakarststwie.

Sezon sprinterów właśnie się zakończył. Ostatnim akcentem były Mistrzostwa Polski na upalnym, poznańskim torze Malta. Uczestniczyli w nich reprezentanci IO w Rio de Janeiro oraz Mateusz Surwiło przedstawiciel naszych parakajakarzy na zbliżającej się paraolimpiadzie i to na nich przede wszystkim skupiali swoją uwagę licznie zgromadzeni kibice. Faworyci nie zawiedli, choć od tygodnia nie trenowali na wodzie, bo w Rio zostali bez kajaków, a po powrocie do kraju bez wioseł, które nie dotarły na czas.

Najpierw Marta Walczykiewicz. Martika wygrała swoją koronną konkurencję olimpijską, w której zdobyła pierwszy w historii srebrny medal w K1 200 metrów. Łatwo nie było, bo Marta miała problemy zdrowotne od powrotu z Rio, mocno naciskana przez Karolinę Naję, ostatecznie wygrała o 0,056 sekundy.

Karolina za to nie miała sobie równych w konkurencjach kajakowych dwójek. Wygrała K2 na 200 i 500 metrów płynąc z Anną Puławską.

W jedynkach triumfowali nasi olimpijczycy. Na 500 metrów też wygrała Ewelina Wojnarowska, a na 1000 metrów z bardzo dużą przewagą, Edyta Dzieniszewska-Kierkla, Rafał Rosolski w K1 1000 metrów. Rafał wygrał jeszcze w dwójce wraz z Pawłem Florczakiem na 500 i 1000 metrów, przywożąc z mistrzostw 3 złote medale.

Ostatnie zawody w sezonie były bardzo udane. Trzy złote medale, na trzy starty, to dobry wynik. Najbardziej cieszy mnie zwycięstwo w jedynce. Biorąc pod uwagę to, iż w sobotę musieliśmy oddać kajaki do kontenerów, czyli przez tydzień byliśmy bez możliwości wiosłowania i to, że zagubiły się wiosła podczas podróży z Rio, swój występ oceniam dobrze. Wiosła dotarły w sobotę o 6:00 na Maltę, więc na pierwszy wyścig zdążyłem. Wszystko dobrze się dla mnie skończyło. W piątek po przylocie z Rio zrobiłem dwa rozwiosłowania na pożyczonym wiośle. Ratował mnie mój kolega Bartek Stabno, na pierwszy i drugi trening. W sobotę na starty miałem zabezpieczone wiosło od kolegi Rafała Maronia. Korzystając z okazji chcę im serdecznie podziękować, że bez problemu ratowali, jakby nie było, swojego rywala – powiedział zadowolony Rafał Rosolski.

Trzy złote medale z Mistrzostw Polski wywiózł też nasz olimpijczyk Mateusz Kamiński, który na MP z Tomaszem Barniakiem z OKSW Olsztyn, wygrał we wszystkich konkurencjach kanadyjkowych dwójek na 200, 500 i 1000 metrów.

Szybka aklimatyzacja do polskiego czasu i krótkie przygotowanie, a bardziej zgranie się w osadzie C2 z kolegą Tomkiem Barniakiem, trwało dokładnie jeden dzień. Od powrotu z Rio na zgranie został nam tylko piątek. Ja dostosowałem wiosłowanie do Tomka, a on do mojego, spotkaliśmy się po środku. Do tego wysoka dyspozycja partnera z dwójki, który “dobrze kopał”. Zaproponowałem taktykę rozgrywania dystansu i ten mix dał nam trzy złote medale. Wygranie wszystkich biegów na dwójce, co chcieliśmy uzyskać przez ostatnie 2 sezony i w końcu to się udało. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo dawno taka sztuka w kanadyjkach się nie wydarzyła. Tym dobrym akcentem kończymy sezon i udamy się na upragniony odpoczynek –powiedział po odebraniu ostatniego złota Mateusz Kamiński.

Trzy złote medale w kanadyjkowych jedynkach na 500, 1000 i 5000 metrów wywalczył Marcin Grzybowski z Posnanii Poznań, na 200 metrów wygrał Michał Łubniewski, reprezentujący Stomil Poznań.

Nie zawiódł także Paweł Kaczmarek z AZS AWF Gorzów Wielkopolski i wygrał w jedynce i dwójce razem z Grzegorzem Bierzało na sprinterskim dystansie 200 metrów. Na 500 metrów złoty medal w jedynce wywalczył Norbert Kuczyński z Wiskordu Szczecin.

Spośród tych, którzy w Rio walczyli o medale w MP, nie wyratowała Beata Mikołajczyk i Tomasz Kaczor. Oboje po powrocie z Brazylii mieli problemy ze zdrowiem, które nie pozwoliły im na start w Poznaniu. Tym niemniej pozostali kadrowicze pokazali, że ich wyjazd na Igrzyska Olimpijskie nie był przypadkowy i w tej chwili to nasi najlepsi reprezentanci w kajakowym sprincie.

W kobiecych kanadyjkach nie miała sobie równych Dorota Borowska i wywiozła z Malty 2 złote medale wywalczone na C1 200 i w C2, wraz z Klaudią Szulecką na 500 metrów.

Dwa złote medale przywiozą do Katowic: Paulina Paszek z Justyną Iskrzycką, które triumfowały w dwójce na 1000 metrów oraz Aleksandra Cader i Ewelina Pilarz na K4 500 metrów.

Kajakową czwórkę panów na olimpijskim dystansie 1000 metrów wygrał G’Power Gorzów w składzie: Wojciech Chrząszcz, Przemysław Salamon, Oskar Warszawski i Przemysław Korsak.

Kanadyjkową czwórkę na 1000 metrów wygrała Posnania Poznań w składzie: Mateusz Kruk, Michał Kudła, Łukasz Witkowski i Marcin Grzybowski, a na 500 metrów Energetyk Poznań Robert Nowakowski, Sławomir Witczak, Tomasz Olszewski i Piotr Gajewski.

W Mistrzostwach Polski brali udział także parakajakarze. W kategorii open mężczyzn wygrał Robert Studziżba.

Biorąc pod uwagę krótki czas bycia w treningu kajakarskim, stwierdzam, że wiele w moim pływaniu można poprawić, ale bardzo cieszy mnie sukces, który osiągnąłem. Kajakarstwo jest wyjątkową dyscypliną sportu, stwierdzam to na podstawie moich doświadczeń z innymi dyscyplinami sportu. Tak wiele na wodzie może zaskoczyć zawodnika i dlatego uważam, że ten medal jest dla mnie wyjątkowy – powiedział Robert Studziżba po ceremonii dekoracji.

W kategorii V1 wygrał Eddie Montanez, a w K1 na 200 metrów Mateusz Surwiło, który już wkrótce będzie reprezentował nasz kraj w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

Z samego startu w MP jestem zadowolony. Co do Rio, to jestem bardzo zadowolony, że ten czas już nadchodzi. Cały ten sezon jest bardzo ciężki i już nie mogę się doczekać startu w igrzyskach – powiedział po starcie Mateusz Surwiło.

Na 5000 metrów oprócz Marcina Grzybowskiego w C1, swoją rywalizację wygrali w kajakowej jedynce pań Emilia Cywińska z Zawiszy Bydgoszcz, a w kategorii panów Wiktor Wieruszewski z Fali Lublin.

To były ostatnie zawody w tym sezonie dla seniorskiej reprezentacji kraju, teraz mogą się udać na zasłużony odpoczynek.

 

Beata Sokołowska-Kulesza

zrodlo :pzkaj.

 

wtorek, 30 sierpnia, 2016 Aktualności, Kajakarstwo
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustowa. Objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustowa. Objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego

 


Klub uhonorowany

Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego

Partner Strategiczny

lotto

Partner Klubu

Partner klubu

Zdjęcia

Zdjęcia Necko Endurance 2011 OLYXXVIII Długodystansowe Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie Klasycznym OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Festyn (4) Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych Augustów 2012 Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych oraz  ,,Netta Cup’’ – Augustów 2011 Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych oraz  ,,Netta Cup’’ – Augustów 2011
5 odwiedzających teraz
1 gości, 4 bots, 0 członków