« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

JEDYNY POLAK W F1 H2O Z NOWYM BOLIDEM – zapowiedz atrakcji ENDURANCE 2015

W dniu dzisiejszym  w Centrum  Olimpijskim odbyła się konferencja na której został zaprezentowany nowy Bolid w którym Bartek Marszałek wystartuje w tegorocznej edycji wyścigów wodnej formuły F1 .

A oto krótkie sprawozdanie z tej konferencji  

Już 28 czerwca w Evian, we Francji, Bartłomiej Marszałek zadebiutuje w nowej, superszybkiej łodzi. Wystartuje w eliminacji mistrzostw świata królewskiej klasy motorowodnej F1 H2O.

Producentem nowego bolidu jest włoski zespół DAC Racing. Prowadzi go Guido Cappellini – najbardziej utytułowany kierowca w historii F1 H2O, zdobywca aż dziesięciu tytułów Mistrza Świata.

– Pierwsze próby z tą łódką mam już za sobą. Jest wspaniała! – mówi Bartłomiej Marszałek, pierwszy Polak w elitarnej motorowodnej Formule 1. Szybko dodaje jednak, że wymaga ona wiele pracy i pokornej nauki. – Łódź jest krótsza, mniejsza i lżejsza od poprzednich. To wymusza większą precyzję sterowania. Można pływać dużo szybciej, ale za to wraz ze wzrostem prędkości, maleje tolerancja na błędy – zaznacza zawodnik uczestniczący w programie Szkoła Mistrzów LOTTO.

Polak nie ukrywa, że z nowym bolidem wiąże ogromne nadzieje: – Po trzech sezonach zbierania doświadczeń w F1 H2O mój głód zwycięstw jest ogromny. Nie ukrywam, że mając tę nową łódź, chcę walczyć o podium – przyznaje Marszałek.
Maszyna dysponuje 2,5-litrowym silnikiem V6, rozwijającym moc 450 koni mechanicznych. Przy tym łódź, zbudowana głównie z karbonu i kevlaru, waży zaledwie 450 kg. Przyspieszenie od zera (z wyłączonym silnikiem!) do 100 km/h zabiera jedynie 2,5 sekundy. Prędkość maksymalna to 250 km/h. Spalanie sięga 95 kg paliwa na godzinę.

To bardzo szybka łódź, która daje wreszcie Bartkowi szansę nawiązania walki z najlepszymi zawodnikami świata – komentuje Waldemar Marszałek, ojciec, ale też trener Bartłomieja. – Ale tu trzeba jeszcze dużo nauki, no i oczywiście szczęścia w czasie zawodów. Niemniej wierzę, że sezon 2015 otwiera przed Bartkiem nowy etap w jego karierze. Musi się „rozjeździć” w nowej łodzi, ale potem wzrost wyników będzie tylko kwestią czasu – dodaje sześciokrotny motorowodny Mistrz Świata w klasach 0-250 i 0-350.

Bolid jest pierwszą nową łodzią w dziesięcioletniej karierze sportowej Bartłomieja Marszałka. Wcześniejsze pływanie na wysłużonym sprzęcie nie przeszkadzało jednak Polakowi w wygrywaniu. Już w pierwszym sezonie sportowym, w 2005 r., został on Mistrzem Polski w klasie 0-250. Rok później, w klasie 0-350, został Wicemistrzem Świata. Do F1 H2O – najwyższej motorowodnej klasy wyścigowej na świecie – Polak trafił w 2011 r.

W ubiegłym roku, startując mocno wysłużoną łodzią Marszałek, jako jedyny w całej stawce F1 H2O, punktował w każdej z eliminacji Mistrzostw Świata. Najlepszy wynik uzyskał podczas Grand Prix Chin w Liuzhou, gdzie był piąty. Łącznie w sezonie zgromadził 16 punktów, co dało mu siódme miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata F1 H2O. W tym roku na Polaka czeka sześć eliminacji F1 H2O.

Tradycyjnie, Bartłomiej Marszałek wystartuje też w Augustowie, podczas dwóch lipcowych eliminacji w długodystansowych motorowodnych Mistrzostwach Świata Endurance. – Zawody w Augustowie zapowiadają się niezwykle ciekawie – mówi Marszałek. – Już wiemy, że będą i Mistrz Świata F1 H2O Philippe Chiappe, i Wicemistrz Świata Alex Carella. To jedyna okazja w Polsce, by zobaczyć najlepszych motorowodniaków świata! – podkreśla Polak.

To nie koniec niespodzianek. Marszałek zdradza, że wśród licznych zaplanowanych atrakcji jest wyścig, w którym naprzeciw jego łodzi stanie… Krzysztof Hołowczyc w swoim rajdowym samochodzie!
– Dziękuję przy tej okazji Krzysztofowi Holowczycowi,  który przystał na rzucone przeze mnie wyzwanie – podkreśla Marszałek. Polak dodaje, że będą też konkursy dla kibiców, w których będzie można wygrać wspólny przejazd z Marszałkiem, dwuosobową łodzią klasy F1, po torze wyścigu Endurance.

zródlo : http://www.bartekmarszalek.pl/

635687898888476438

poniedziałek, 1 czerwca, 2015 Aktualności, Necko Endurance