jeszcze raz o sukcesie naszych mlodych kajalarzypiórem A. Wysockiego

SREBRNE KAJAKOWE CZWÓRKI

Na medal, a właściwie na dwa srebrne medale spisali się augustowscy kajakarze w rozgrywanych w miniony weekend w Bydgoszczy Mistrzostwach Polski Juniorów i XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Na mistrzostwach wystąpiła bardzo liczna ekipa augustowskiej Sparty: 5 juniorów starszych, 6 juniorów młodszych oraz 3 juniorki młodsze. Opiekunami tych grup są Jerzy Grąbczewski, oraz Adam Wysocki. Ponownie po kilku chudszych latach augustowianie mocno zaznaczyli swoją obecność na regatowym torze. Dwa medale oraz kilka punktowanych miejsc przełożyły się na wysokie 12 miejsce w klasyfikacji klubowej, w której sklasyfikowano 59 klubów.

Już po pierwszym dniu zawodów były powody do radości na drugim stopniu podium stanęła czwórka juniorów: Łukasz Bonarski, Kacper Charko, Krzysztof Dubnicki oraz Paweł Chojnowski. Na dystansie 500 metrów przegrali minimalnie z osadą OTK Opole, wyraźnie pokonując jednych z faworytów czwórkę z Olsztyna. Na tym samym dystansie dobrze zaprezentował się Jakub Sztuk, który pewnie awansował do finału B w jedynkach, w którym zajął 8 miejsce.

Tuż za podium w rywalizacji K2 500 juniorów młodszych uplasowała się osada Adam Masiewicz i Marcin Burzym. Po znakomitym biegu eliminacyjnym pojawiły się nawet szanse na medal jednak w finale musieli uznać wyższość przeciwników z Poznania, Bydgoszczy i Trzcianki. W tej samej konkurencji wśród dziewcząt startowały debiutujące w regatach mistrzowskich Katarzyna Chełmińska i Monika Mantaj. Pomimo dużej tremy nasze zawodniczki znakomicie walczyły i ostatecznie zajęły 4 miejsce w finale B, czyli 13 ogólnie. Jeszcze lepiej wypadły na długim dystansie czyli w K2 3000 m, gdzie zajęły 10 miejsce, czym wywalczyły jeden cenny punkcik dla klubu. W jedynkach dziewcząt dzielnie walczyła Karolina Rowińska, która zwłaszcza w ciężkim wyścigu na 3 km wypadła znakomicie zajmując 17 miejsce.

Drugi srebrny medal również w czwórce ale na 1000 metrów wśród juniorów młodszych wywalczyli: Karol Dubnicki, Adam Masiewicz, Marcin Burzym i Rafał Chabasiński. Po niezwykle emocjonującym biegu, w którym nasza osada płynęła w okolicy 5 miejsca, dopiero znakomitym finiszem na ostatnich metrach wyprzedziła czwórki z Nowego Chechła i Olsztyna. Był to niezwykle cenny finisz, ponieważ w ostatnich latach właśnie z tymi osadami augustowianie minimalnie przegrywali walkę o podium a teraz to oni byli górą.

Na długim dystansie wystąpiły jeszcze dwie nasze osady, wśród których najlepiej zaprezentowała się dwójka Karol Dubnicki i Rafał Chabasiński. Po pasjonującym biegu, w którym skutecznie gonili czołówkę przez większość 5 km dystansu, jednak na walkę na finiszu zabrakło sił i ostatecznie zajęli 4 miejsce. Natomiast 8 lokatę w wyścigu juniorów starszych na 5 km zajął Kacper Charko, czym również wywalczył 1 punkt do klasyfikacji końcowej mistrzostw.

Zaznaczyć należy, że zarówno w kategorii juniorów starszych jak i młodszych rywalizacja toczy się w dwóch rocznikach (96-97 oraz 98-99). W ekipie augustowian prawie wszyscy zawodnicy byli z młodszych roczników, co bardzo obiecująco rokuje na kolejny sezon. Osiągnięte sukcesy podziałają mobilizująco na młodzież, o czym są przekonani trenerzy, którzy z optymizmem spoglądają w przyszłość. Do klubu chętnie garną się dzieci. Bywają zajęcia kiedy na wodzie pływa wszystko co nadaje się do pływania, a kolejni chętni czekają na brzegu na swoją szansę. Gdyby nie ta stara, rozsypująca się baza…

10557192_546930138762208_7218039865183871497_n10527512_546503942138161_7192306748243898366_n