« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Jurek Grąbczewski trener kajakarzy Sparty na emeryturze ..? ( wywiad )

 Jerzy Grąbczewski trener kajakarzy Sparta Augustów oficjalnie nabył prawa do emerytury. Z tej też okazji podczas posiedzenia Zarządy Sparty z rąk Prezesa klubu Zdzisława Sadowskiego otrzymał specjalne podziękowania za prawie 40 lat pracy w klubie.  Ale też proszę się nie martwieć Jurek będzie w dalszym ciagu robił w Sparcie to co robił przez prawie 40 lat .

Ale przy tej okazji kilka zdań na temat jego samego oraz wywiad który przeprowadził Krzysztof Andruszkiewicz .

 Były asystentem, głównego trenera kadry narodowej kajakarzy Uładzimira Parfenovicha  2015-16  A później przez 4 miesiące trener kadry narodowej kajakarzy . Na ME w Moskwie jego zawodnicy zdobyli brązowy medal na dystansie K4 1000 . Jerzy Grąbczewski ze Sparty Augustów był  dwukrotnie najlepszym trenerem  roku dyscyplin indywidualnych w  Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej. Przez prawie 20 lat trenerem kadry wojewódzkiej .

Jest to wychowawca i szkoleniowiec jednej z najlepszych kajakarek w Polsce Edyty Dzieniszewskiej. Największym sukcesem Dzieniszewskiej w 2014 roku było zdobycie dwóch medali na mistrzostwach świata. Na imprezie w Moskwie zawodniczka Sparty wywalczyła złoto w sztafecie 4 x 200 metrów i srebro  w czwórce na 500 metrów. Dzieniszewska zajmowała również wysokie pozycje w zawodach z cyklu Pucharu Świata: wygrana w K-4 na 500 m w Czechach i drugie miejsce w K-2 na 500 metrów we Włoszech. W roku ubiegłym Edyta była dwukrotnie uczestniczka IO. To również trener takich zawodniczek jak m.in.  Dorota Dunaj , Anna Koronkiewicz Renata Klekotko kajakarki które zdobyły na zawodach rangi międzynarodowej w tym MŚ i Europy w kategorii juniora.

Wywiad:

 ( KA ) Zarząd Sparty podziękował Tobie za tak naprawdę za ile lat pracy ?

 ( JG) Nie pamiętam , dużo tego było 40 może 38 lat ; gdzieś w tych granicach

I to była jedyna Twoja praca

Tak to była moja jedyna praca …

Jurek  powiedz  co przez te prawie 40 lat osiągnąłeś”?

Moje marzenia zostały spełnione chociaż może nie do końca gdyż  medalu olimpijskiego nie ma ale sporo zawodników przewinęło się przez moje ręce było  sporo sukcesów   tych większych i mniejszych A możesz powiedzieć ile tych sukcesów w przybliżeniu było, ilu zawodników , ile medali na zawodach rangi MP. ME czy MŚ ?

To musiałbym „usiąść” i policzyć  ale ja nie wiem czy to jest najważniejsze Myślę  iż  najważniejsze jest zadowolenie z tego co robiłem . Zawodnicy którzy przeszli przez moje ręce zakładam  iż nie narzekają że było coś źle . Osiągnęli tyle ile potrafili  osiągnąć a ja starałem się pomóc im w realizacji ich planów i spełnieniu  ich marzeń  Nie zawsze to wychodziło ale taki jest sport . A liczby nie są tu najważniejsze.

 Patrząc na Ciebie to Ty nie wyglądasz na emeryta – dbasz o siebie mocno …?

Ja wiem … tak jakoś się stało . Miałem kiedyś ksywkę „ młody „ dlatego tak zostało .

A co planujesz robić  na emeryturze…   ?

Myślę  ze dalej będę robił co lubię może w mniejszym stopniu – nie wiem jak to będzie ale jeśli chcesz mieć wyniki w sporcie to niestety nie ma tak iż mniej pracujesz a są wyniki. Podejrzewam iż dalej będę się angażować i nie odpuszczę sobie .

Nie możemy pominąć Twojej „ gwiazdy „ czyli Edyty Dzieniszewskiej – wszyscy ją kojarzą z Tobą . Ona zapewne dużo zawdzięcza Tobie a Ty jej .

Tak to jest prawda ale też należy wspomnieć o innych zawodnikach  Dorocie Dunaj , Annie Koronkiewicz, które tez bardzo szybko pływały Dunaj była na MŚ , Renata Klekotko zdobyła dwa medale na MS i Europy juniorów Tak wiec tych zawodników – zawodniczek trochę się przewinęło . Nie mówię o medalach MP bo ich było bardzo dużo Ale Edyta  osiągnęła największe sukcesy . Ogólnie czuję   zadowolenie i satysfakcje  z tego co zrobiłem. Ja miałem specyficzne podejście  nie traktowałem tego jako pracę a raczej hobby . Robiłem- robię  to co lubiłem i lubię i cieszę się z tego .

Kolejne może kontrowersyjne pytanie – czy przez te kilkadziesiąt  lat dużo się zmieniło w sporcie ?

Tak inna jest technika , inne odżywianie ale tez inna mentalność . Badania są tez nieco inne . To wszystko poszło do przodu .Gorzej z mentalnością młodych pokoleń – wiadomo co się dzieje teraz . Kiedyś młodzież w Augustowie miała mniejszy wybór tego sportu a teraz jest dużo większy. Różne dyscypliny , tańce , rodzice cisną na naukę , korepetycje naukę języków obcych . I z jednej strony młodzież jest „odciągana  „ ze sportu „ Zdalne nauczanie , komputery .Kiedyś wg. mnie sportowo młodzież była bardziej aktywna i już  przychodząc do klubu była bardziej sprawna. Teraz ta młodzież jest inna. Musimy najpierw robić podstawy  a to powinno się robić w szkołach . Zawodnik który przychodzi do klubu powinien być już na pewnym poziomie sprawności .

A jeśli chodzi o kluby i ich funkcjonowanie w tym Sparty czy widzisz jakieś pożądane zmiany ?

Wiadomo każdy ma swój punkt widzenia . My robimy co potrafimy i staramy się robić to jak najlepiej Ale jak pamiętam  zawsze  brakowało  kasy  a  to na szkolenie i zawsze brakowało jej na  trenerów ale  to jest  nie tylko nasza bolączka Ale tak  naprawdę  to najważniejsza rzecz .

Znów nieco kontrowersyjne pytanie , które słyszę od wielu osób . Otóż jak była stara baza kajakarzy to były wyniki . Teraz przy tej nowej tych wyników jest mniej ?

Nie można tego w ten sposób porównywać ale trzeba zrozumieć iż w tamtym okresie naprawdę była inna młodzież i tej młodzieży było dużo-  dużo więcej . I przykład z teraz gro młodzieży chce w piłkę kopać i być Lewandowskim a kajaki nie są tak popularne. Do nas przychodzi młodzież z która musimy zrobić ogrom pracy aby ich doprowadzić do pewnego poziomu i do sprawności fizycznej i nie mówię o wydolności i sprawności . I jeszcze raz wrócę do tego co powiedziałem wcześniej  kiedyś młodzieży było więcej a dziś  mniej  i tu jest problem  I nie m co porównywać czy baza była taka czy inna .

I na koniec zapytam czy to koniec Twoje pracy – hobby w Sparcie?

Ależ nie w dalszym ciągu jestem trenerem w Sparcie. Dziękuję Zarządowi Sparty za umożliwienie mi kontynuacji moje pracy trenerskiej .

Jurku dziękuje za szczerą rozmowę

Wywiad  przeprowadził Krzysztof Andruszkiewicz.

poniedziałek, 25 października, 2021 Aktualności, Kajakarstwo