« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Konsultacje żeńskiej kadry w kajakach z udziałem naszej Edyty .

Rozmowa z trenerem kadry kobiet Tomaszem Krykiem.

Jaki był cel poznańskich konsultacji?

– Konsultacje szkoleniowe, jakie odbyły się w Poznaniu w terminach 11-16.10 i 18 – 23.10.2015 roku, były pierwszym spotkaniem reprezentacji po okresie aktywnego wypoczynku i roztrenowania. Rozpoczęły one przygotowania do sezonu olimpijskiego oraz tzw. okres Ogólnego Przygotowania Ruchowego. Na początku pierwszej konsultacji przeprowadziliśmy szczegółowe badania krwi, żeby dr Andrzej Rakowski mógł od początku ustalić priorytety wspomagania dla poszczególnych zawodniczek. Skontrolowaliśmy też masę ciała oraz jego skład procentowy. W konsultacjach wzięło w sumie udział 12 zawodniczek: Marta Walczykiewicz, Ewelina Wojnarowska, Beata Mikołajczyk, Karolina Naja, Edyta Dzieniszewska, Anna Włosik, Aleksandra Górna, Anna Puławska, Joanna Bruska, Małgorzata Puławska, Zuzanna Matysiak i Anna Godek. Dziewczyny wznowiły już wcześniej treningi w klubach od 1 października. Tak więc w Poznaniu dalej wprowadzaliśmy ich organizmy do treningu. Stopniowo adoptując do większych obciążeń układ krążenia, mięśniowy, nerwowy. Jednym z zadań było też integrowanie grupy, która w tym sezonie stanie do walki o 5 paszportów olimpijskich. 

Czego oczekiwałeś i czy wszystko poszło zgodnie z Twoim planem?

– Wszystko zagrało i zgrupowania przebiegły zgodnie z planem. No, może nieobecność z powodu choroby Martyny Lisieckiej i zawodniczek SMS Wałcz (w tym roku zdaja maturę) nie pozwoliła popatrzeć na całość grupy.

Co dziewczyny robiły podczas pobytu w Poznaniu? Bo też się nieźle bawiliście, na zdjęciach fajnie to wygląda.

– Jeśli chodzi o treningi to były one bardzo wszechstronne, duży nacisk w tym okresie kierowany jest na sprawność ogólną: gry zespołowe, biegi, pływanie, zajęcia jogi, zajęcia spiningu na rowerach stacjonarnych, zajęcia na siłowni. W tle wszystkich tych zajęć mieści się słowo priopriocepcja, czyli czucie głębokie, postrzeganie przestrzenne. Trening techniczny na wodzie był prowadzony w małym wymiarze, tylko kształtowanie techniki. Ale ponieważ nie samym sportem sporowiec żyje, więc byliśmy też w teatrze.

To świetnie, gdzie i na jakim przedstawieniu byliście?

– Byliśmy na komedii pod tytułem „Kwartet” w sali teatralnej po byłym kinie Apollo. Świetna obsada aktorska Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski, Jan Peszek i Tomasz Karolak sprawiła, że bawiliśmy się świetnie i o to chodziło.

Jak wspomniałeś, dziewczyny trenują od prawie miesiąca,. Czy robiłeś na konsultacjach jakieś wstępne sprawdziany?

– Na tym etapie nie robimy żadnych sprawdzianów ogólnych a tym bardziej specjalistycznych.

W minionym sezonie nie wszystkie zawodniczki były w 100% gotowe do startu. Jak zdrowie w szczególności tych zawodniczek, które miały w tym roku problemy z kontuzjami?

– Na dzień dzisiejszy wszystkie kontuzje są zaleczone bądź wyleczone. Karolina Naja miała problemy z barkiem a Beata Mikołajczyk sezon rozpoczęła od artroskopii kolana (listopad 2014) i na 7 tygodni do Mistrzostw Świata doznała złamania awulsyjnego szczytu głowy strzałki z oderwaniem przyczepu strzałkowego więzadła strzałkowo – piętowego i częściowego rozerwania więzadła piszczelowo – strzałkowego tylnego.

Jakie najbliższe plany – kolejne konsultacje lub obóz i gdzie wyjeżdżacie?

– Najbliższe plany do końca roku to wyjazd do włoskiej Sabaudii 5 – 22.11.2015 r. Chcemy złapać jeszcze trochę słońca przed zimą a z nim trochę witaminy D. Trening tam 1x dziennie będziemy prowadzili na wodzie, a pozostałe jednostki to biegi, siłownia oraz trening funkcjonalny. Kolejna akcja szkoleniowa 29.11 – 17.12.2015  to wyjazd również do Włoch tym razem w Alpy – Livigno. Tam trening głównie na nartach zjazdowych i biegowych, siłownia i trening ogólnorozwojowy. A pod kątem fizjologii poprawa parametrów krwi. Święta i Nowy Rok zawodniczki spędzą w domach.

Nudzić się nie będziecie i pracy też Wam nie brakuje. Tym bardziej dziękuję za poświęcony czas.

Pytała Beata Sokołowska – Kulesza.

p13

piątek, 6 listopada, 2015 Aktualności, Kajakarstwo