« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Mistrzostwa Polski w maratonie kajakowym . Kolejny sukces Edyty .

W zakończonych Mistrzostwach Polski w maratonie kajakowym , które odbyły się w  dniach 5-7 października  w Ostródzie  na jez. Drwęckim startowała ekipa Sparty.

Mistrzynią Polski w K-1 na dystansie 25, 8 km została nasza Edyta. Co ważne pokonała wyraźnie  Anetę  Konieczną   o dwie sekundy. Kolejny medal zdobył Adam Wysocki, który już jako weteranów w K-1 na 17,2 km zdobył srebrny medal .

Nasi juniorzy też pokazali lwi pazur zajmując dobre miejsca jak chociażby:

K-2 na 8,6 km  młodzików  8 miejsce zajęli   Adam Masiewicz/Karol Dubnicki  a 9 miejsce zajęła kolejna nasza dwójka Marcin Burzym i Michał Zalewski.

Z kolei w K-2 juniorów młodszych na 17,2 km nasza dwójka  Kacper Charko i Łukasz Bonarski zajęli 4-te miejsce . Inni  nasi zawodnicy tez startujący  w tych zawodach też pokazali się z jak najlepszej  strony.

Brawo dla naszych zawodników i trenerów

W ostatecznej klasyfikacji klubowej  SPARTA  Augustów zajęła  9 miejsce na 37 klubów które zdobyły medale na tych mistrzostwach

A ponizej o Mistrzostwach komentarz trenera Sparty i uczestnika zawodów Adama Wysockiego oraz wyniki :

W miniony weekend 6 i 7 października w Ostródzie na jez. Drwęckim rozegrano Mistrzostwa Polski w Maratonie Kajakowym we wszystkich kategoriach wiekowych. Rywalizowano na dystansach od 30,1 km seniorzy, 21,5km juniorzy, 17,2km juniorzy młodsi i weterani, oraz 8,6  km młodzicy. Maraton kajakowy to konkurencja, w której oprócz pływania kajakiem zalicza się przenioski, czyli przebiegnięcie z kajakiem ok. 250m pomiędzy kolejnymi pętlami na wodzie. Seniorzy mieli aż 6 takich przeniosek, a najmłodsi młodzicy jedną. Taki sposób rozgrywania maratonu kajakowego wywodzi się z tego, że kiedyś  taki wyścig rozgrywany był na długim odcinku, podczas którego trzeba było przenosić kajaki przez np. śluzy kanałowe, bądź inne naturalne przeszkody.

Obecnie maraton kajakowy jest rozgrywany na pętlach o maksymalnej długości 4,3 km i przenioska min. 200m. Stąd też tak nietypowe dystanse, będące wielokrotnością takich okrążeń.

Maraton kajakowy jest bardzo wyczerpującą konkurencją. Po każdej pętli przenioska to jak najszybsze dopłynięcie do pomostu, błyskawiczne wyskoczenie z łódki i następnie przebiegnięcie trzymając kajak i wiosło w rękach krótkiego dystansu bardzo ostrym tempem i ponowne szybkie wystartowanie. Taka zmienność wysiłku powoduje duże zaburzenia w pracy organizmu i jego szybsze zmęczenie. Z każdym kolejnym okrążeniem ubywa sił, a chwile słabości każdy z zawodników przechodzi w inny sposób. Cały wyścig często kończy się ostrym finiszem, kiedy trzeba wykrzesać z siebie resztki sił.

Tegoroczne mistrzostwa rozgrywane były przy niesprzyjającej pogodzie. Silny wiatr i opady deszczu były dodatkowym utrudnieniem. Całe szczęście niska temperatura nie była zbyt odczuwalna, bo wysiłek rozgrzewał do czerwoności.

W takich warunkach wśród ponad 300 uczestników startowała 12 osobowa reprezentacja Augustowa. Seniorzy i juniorzy młodsi SPARTY, oraz młodzicy .

Znakomicie spisała się Edyta Dzieniszewska zdobywając kolejny złoty medal tegorocznych Mistrzostw Polski. Do ostatnich metrów walczyła z Anetą Konieczną o wygraną. Po dwóch godzinach i siedemnastu minutach wyścigu skutecznie finiszując pokonała ją o dwie sekundy. Drugi medal tym razem srebrny w wyścigu weteranów wywalczył Adam Wysocki ustępując jedynie Wojciechowi Florczakowi z Ostródy. Jak to przyznał Adam przegrał z doświadczeniem. „Wojtek to był kiedyś profesjonalnym maratończykiem, który w życiu przepłynął ponad 30 maratonów. Dla mnie był to pierwszy taki wyścig i w wielu momentach nie wiedziałem jak się zachować.”

Również po naukę i doświadczenie do Ostródy pojechała młodzież. Będąc na początku swojej drogi sportowej każdy start pozwala nauczyć się czegoś nowego.

Dobrze zaprezentowała się dwójka Łukasz Bonarski i Kacper Charko. W wyścigu juniorów młodszych zajęli czwarte miejsce. Szanse na medal stracili na ostatniej pętli.

W jedynkach doświadczenie zbierali Krzysztof Dubnicki i Jakub Sztuk. Dzielnie znieśli trud pokonania 17,2 km i dopłynęli do mety co nie udało się wielu innym zawodnikom. Uznanie należy się zwłaszcza dla Kuby Sztuka, dla którego był to w ogóle najdłuższy dystans przepłynięty w jego zaledwie rocznej przygodzie z kajakami.

Wśród młodzików mieliśmy aż sześciu zawodników sekcji Sparty. Dwie dwójki i dwóch jedynkarzy. Adam Masiewicz i Karol Dubnicki zajęli ósme, a Marcin Burzym i wraz z Michałem Zalewskim dziewiąte miejsce w wyścigu dwójek. W jedynkach Rafał Chabasiński był dziesiąty, a Fryderyk Jurgielewicz szesnasty. O pechu może mówić Rafał, który jeszcze na kilometr przed metą był piaty z niewielką strata do czołówki, ale wtedy zaliczył wywrotkę i po udzieleniu pomocy przez ratowników wsiadł do kajaka i dopłynął do mety na dziesiątej pozycji. Taka lekcja też jest potrzebna, żeby wiedzieć jak uniknąć podobnych wypadków w przyszłości.

Mistrzostwa Polski pomimo złej pogody były dla reprezentacji Augustowa udaną imprezą, a doświadczenie jakie zebrali młodzi kajakarze zaprocentuje w przyszłości. Próba charakteru wypadła pomyślnie

niedziela, 7 października, 2012 Aktualności, Kajakarstwo
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustowa. Objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustowa. Objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego

 


Klub uhonorowany

Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego

Partner Strategiczny

lotto

Partner Klubu

Partner klubu

Zdjęcia

Zdjęcia Necko Endurance 2011 OLYXXVIII Długodystansowe Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie Klasycznym OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Festyn (4) Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych Augustów 2012 Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych oraz  ,,Netta Cup’’ – Augustów 2011 Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych oraz  ,,Netta Cup’’ – Augustów 2011
4 odwiedzających teraz
0 gości, 4 bots, 0 członków