« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

ORLEN Necko Endurance 2021 za nami – podsumowanie

Miniony weekend miał być testem wytrzymałościowym dla zawodników i ich sprzętu, a był dodatkowo jeszcze bardziej wymagający i to dla każdego. Praktycznie przez wszystkie dni zawodom towarzyszył upał, który dawał się we znaki i utrudniał zarówno rywalizację sportową, jak i pracę organizatorów oraz komisji sędziowskiej. Jednak jak przystało na prawdziwy endurance wszyscy sprostali temu wyzwaniu i mogliśmy być świadkami pięknego i interesującego widowiska sportowego.

Po sobotnim wyścigu pewnym liderem Motorowodnych Mistrzostw Świata  Łodzi Wytrzymałościowych Orlen Necko Endurance   był Team AbuDhabi. Dużym zaskoczeniem było, więc to że w klasie S2 od samego początku na czele płynęła łódź teamu Tullio Abbate. Wszyscy w napięciu obserwowali tę dominację, którą zespół ten utrzymał aż do samego końca. Gdyby nie sobotnia błaha awaria jednej z uszczelek wartej 15 Euro  w ich silniku, mogliby z pewnością zagrozić jeszcze bardziej teamowi z Emiratów. Na znalezienie tej przyczyny stracili aż dwie i pół godziny, co spowodowało, że w sobotę nie mieli szans na zajęcie miejsca na podium. Team ten składał się z międzynarodowych driverów. Jedynej kobiety w F1H2O Marit Stromoy, która w 2019 roku zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej w tej elitarnej kategorii i co ciekawe to w tym zespole staruje nasz jedynak Bartek Marszałek . I dalej Hiszpana Hectora Sanza, ścigającego się w F2 oraz doświadczonych w endurance Monakijczyka Giaccomo Sacchi i Włocha Tullio Abbate, który jak się łatwo można domyśleć był spiritus movens całego zespołu.

Oto końcowa klasyfikacja z tej kategorii  S2  – Mistrzami zostali:

Rashed Al Qemzi , Tani Al Qemzi  ( jedna z gwiazd F1H2O ) oraz Mansoor al. Mansoori  Team Abu Dhabi  ze Zjednoczonych  Emiratów Arabskich – łącznie wszyscy zdobyli po 35 pkt.

II miejsce zajęli :

Drugi zespół Abu Dhabi w składzie : Majed al Mansoori,  Rashed al Remeithi , Rashed al Tayer oraz Mohamedal Mehairbi – każdy z nich zdobył 34 pkt.

III miejsce zajął zespoł  :

Tullio Abbate w składzie : Tullio Abbate , Marit Stromoy , Giacomo Sacchi , Hector Sans Lopez którzy zdobyli 33 pkt.

W klasie S3  w niedzielę ponownie zdecydowanym liderem był Team Boat 99. Ta doświadczona ekipa Francuzów spędziła dużo czasu zimą na przygotowanie sprzętu i efekty tego mogliśmy podziwiać podczas mistrzostw w Augustowie. Każdego dnia swoich rywali pozostawiali daleko w tyle.

Ostatecznie w  klasie S3 mistrzami  zostali :

Qentin Dailly , Jeremy Brisset i Romuald Kauffmann którzy łącznie zdobyli 40 pkt.   

II miejsce  przypadło dla :

Xavier Autard , Philippe Grognet , Alexis Marchand – łącznie zdobyli 28 pkt.

III miejsce zdobyli:

Loic Huet, Alexis Ficher, Benjamin Berti   wszyscy zdobyli łącznie 27 pkt.

Tak wieć w tej klasie na „pudle” znalazły się ekipy z Francji . Sympatyczni Łotysze zdobyli o 1 pkt. mniej i zajęli w łącznej klasyfikacji  IV miejsce .

Niedzielne miejsca dwa i trzy przypadły teamom, które w sobotę borykały się z problemami technicznymi. Na tym właśnie polega piękno sportu motorowodnego, który potrafi być bardzo przewrotny. Dopóki łódź nie przekroczy linii mety i nie zostanie wymachana flagą szachownicą, nie można być pewnym niczego. Taka też była ta edycja mistrzostw. Praktycznie do samego końca lista startowa nie była pewna. Kilka dni przed rozpoczęciem zawodów okazało się, że nie dotrze do Augustowa team New Star z Rosji, który  nie dostał zezwolenia na wyjazd ze swojego kraju. Na ostatniej prostej zdecydował się także na start zespół z Łotwy. Wielka szkoda,  iż po raz pierwszy od 15 edycji  nie zobaczyliśmy polskiego naszego augustowskiego  zespołu – trudno  ale już mamy zapewnienie,  iż co najmniej jeden pojawi się w przyszłym roku.  – i to nie z Augustowa.  

Trzy dni przed imprezą Augustowski Klub Sportowy Sparta otrzymał informację z UIM, że trzecia eliminacja mistrzostw zostaje odwołana i w związku z tym to właśnie w Augustowie zostaną wyłonieni mistrzowie świata. W normalnych okolicznościach zawodnicy otrzymaliby medale UIM, niestety mimo starań nie dotarły one na czas, ponieważ zostały zatrzymane na kontroli celnej we Francji. Mimo to driverzy stanęli na podium i otrzymali po symbolicznej butelce szampana, żeby chociaż w taki sposób uczcić ich sukces.

Organizatorzy są niezmierni wdzięczni za hojność i wparcie, jakie uzyskali od sponsorów, partnerów i różnych instytucji, bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie tak wymagającej imprezy. Mistrzostwa miały znakomitą oprawę szczególnie dzięki tytularnemu sponsorowi, którym był PKN ORLEN. W specjalnie zorganizowanym studiu telewizyjnym zawodów przewinęło się wiele osób przede wszystkim zawodników i team managerów, a także sportowców, trenerów, działaczy samorządowych i sportowych.

Bez wsparcia i zaangażowania wielu firm i organizacji taka impreza nie mogłaby się odbyć . Stąd też

Augustowski Klub Sportowy” Sparta” jako główny organizator składa     podziękowania :

Sponsorowi tytularnemu PKN ORLEN

UIM – Międzynarodowej Unii Motorowodnej

Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Polskiemu Związkowi Motorowodnemu i Narciarstwa Wodnego

Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego oraz Marszałkowi za honorowy patronat nad mistrzostwami

Miastu Augustów

Starostwu Powiatowemu w Augustowie

Augustowskim Placówkom Kultury

Nadleśnictwu Augustów

Regionalnemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie

Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie

oraz firmom INEX,  Augustowianka, Nikon,  Necko, Poldren,  WiKM

członkom wspierającym na co dzień Klub a także wszystkim służbom zaangażowanym w realizację tego sportowego  wydarzenia, czyli policji, WOPR-owi, OSP, Grupie Ratowniczej Nadzieja.

Do zobaczenia za rok

Agnieszka Grajewska  / Krzysztof Andruszkiewicz  AKS Sparta .

Na zdjęciach 

 • Mistrzowie w klasie S2 i S3 

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • Komisja Sędziowska

 

 

 

 

 

Największa niespodzianka zespół Tullio Abbate

 

 

 

 

 

 

 

 

wspaniałe kobiety A. Grajewska oraz pilotki  Marit Stromoy oraz Margot Lemesle 

 

 

 

 

 

 

 

 

zwycięska łódź teamu Aby Dhabi

 

 

środa, 21 lipca, 2021 Aktualności, Necko Endurance