Podsumowanie sezonu 2021 – sukcesy polskich narciarzy wodnych podczas ME

Siedem medali ME w narciarstwie wodnym za wyciągiem wywalczyli łącznie polscy juniorzy i seniorzy podczas zawodów, które odbyły się w dniach 23-26 września w niemieckim Friedbergu. To były najważniejsze sukcesy naszych reprezentantów w kończącym się roku. Za narciarską imprezę sezonu bez wątpienia możemy uznać MŚ w kategorii Open, których areną był sosnowiecki ośrodek Wake Zone Stawiki.

MŚ w Wake Zone Stawiki z rekordami globu i rekordami Polski!

Te niesamowite zawody, które odbyły się w Sosnowcu na początku września, przeszły do historii narciarstwa wodnego. Dlaczego? Bo podczas czempionatu ustanowiono aż cztery rekordy świata. Trzy z nich podziwialiśmy już podczas eliminacji. W konkursie skoków kobiet Białorusinka Iryna Turets oddała skok na odległość 51,6 m, co jest lepszym osiągnięciem od poprzedniego rekordu o 80 centymetrów. Bohaterem eliminacyjnego konkursu skoków mężczyzn został Słowak Alexander Vasko, który poszybował na odległość 70,3 m. To oznacza, że dotychczasowy rekord świata został pobity aż o 4 metry i 80 centymetrów! Również w eliminacjach jazdy figurowej, rekord świata ustanowiła Białorusinka Hanna Straltsova uzyskując za swoją kombinację figur 6080 punktów. W finałach padł kolejny rekord świata, także w jeździe figurowej, ale tym razem mężczyzn. Autorem fenomenalnego wyniku – 9150 punktów – został Ilya Labkovich z Białorusi.

Polskich medali niestety na tych zawodach zabrakło, a najbliżej podium była nasza drużyna (Dawid Kazek, Bartosz Pieczonka, Jakub Siedlarski, Kamil Borysewicz, Zuzanna Polkowska, Gabriela Koszycka), która ostatecznie zajęła czwarte miejsce. Przed biało-czerwonymi znaleźli się Białorusini, Słowacy i Niemcy. Z osiągnięć indywidualnych najwyżej sklasyfikowani z naszych zawodników zostali: Zuzanna Polkowska (piąta w skokach) i Dawid Kazek (piąty w jeździe figurowej). W finale skoków mężczyzna na szóstym miejscu znalazł się Kamil Borysewicz, a na siódmym Erwin Zawadzki. W dwóch finałach walczył też Jakub Siedlarski, który ostatecznie był jedenasty w slalomie i dwunasty w jeździe figurowej.

Warte podkreślenia są jednak „życiówki” naszych kadrowiczów, a także ustanowione podczas mistrzostw rekordy Polski:

• 66,0 m – to nowy rekord Polski w konkurencji skoki, którego autorem jest Kamil Borysewicz zawodnik Sparty Augustów
  • 44,3 m – to nowy rekord Polski w konkurencji skoki, którego autorką jest Zuzanna Polkowska
  • 65,4 m – to nowy rekord życiowy Erwina Zawadzkiego w konkurencji skoki
  • 52,1 m – to nowy rekord życiowy Jakuba Siedlarskiego w konkurencji skoki
  • 46,7 m – to nowy rekord życiowy Mateusza Wyciska w konkurencji skoki

7 medali polskich juniorów i seniorów podczas ME!

Niespełna dwa tygodnie po zakończeniu mistrzostw świata w kategorii Open, rozpoczęły się mistrzostwa Europy juniorów i seniorów. We Friedbergu (Niemcy) polskich medali nie mogło zabraknąć. Pierwsze sukcesy naszych reprezentantów odnotowaliśmy w sobotę, 25 września. Na podium mistrzostw Starego Kontynentu stanęły dwie polskie drużyny. Najlepiej wypadli nasi najbardziej doświadczeni reprezentanci. Seniorzy w składzie: Anna Gogola (KS Zefir Bytom), Michał Kędrak (KNW Jaworzno), Jarosław Drewiczewski (KS Zefir Bytom) i Dariusz Drewiczewski (Dąbrowski KMWiW) zostali Wicemistrzami Europy, przegrywając złoty z gospodarzami zawodów zaledwie o 40 punktów.

Medaliści drużynowych ME – kategoria Senior 1

1. Niemcy – 5135.96 pkt
  2. Polska – 5095.44
  3. Wielka Brytania – 3158.41

Drugi medal tego dnia dołożyli juniorzy do 19 lat, którzy stoczyli zaciętą walkę o podium z Niemcami. Kapitalne wyniki w ostatniej konkurencji, czyli skokach, dały polskiej młodej reprezentacji trzecie miejsce. Dla Polski punktowali: Gabriela Koszycka (AKS Sparta), Ksawery Szumański (KS Zefir Bytom) i Mateusz Wycisk (KS Zefir Bytom). Z ekipą była na miejscu też Oliwia Janik (KS Zefir Bytom), która tuż przed mistrzostwami doznała kontuzji i tym razem nie mogła dołożyć swoich punktów do dorobku polskiej drużyny w kategorii U19.

Medaliści drużynowych ME – kategoria U19

1. Białoruś – 8360.51 pkt
  2. Słowacja – 5671.22
  3. Polska – 4883.63

W niedzielnych finałach indywidualnych (26 września) polskim reprezentantom udało się wywalczyć aż pięć medali. Multimedalistką został Anna Gogola, która w kategorii Senior1 zdobyła cztery medale: złoty w jeździe figurowej, brązowy w slalomie, złoty w skokach i do tego dołożyła złoty krążek w trójkombinacji, czyli po zsumowaniu punktów z trzech konkurencji.