« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Polskie kajakarki – podsumowanie 2015 roku

Polskie kajakarki od wielu lat należą do ścisłej światowej czołówki. W 2015 roku potwierdziły swoją pozycję na torach kajakowych.

To był niezwykle ciężki rok dla seniorskiej reprezentacji polskich kajakarek. W minionym sezonie nasze sprinterki w blokach startowych stawały wyjątkowo często. W pewnym momencie Polki w ciągu 8 tygodni startowały w 6 różnych regatach takich jak eliminacje do kadry seniorów, dwa Puchary Świata, Mistrzostwa Europy i w pierwszych w historii Igrzyskach Europejskich.

Właśnie w Azerbejdżanie, a dokładnie na oddalonym o 300 kilometrów od stolicy tego kraju Baku torze regatowym Mingeczaur, przedstawicielki kajakarstwa mocno przyczyniły sie do dwudziestomedalowego dorobku Polaków. Marta Walczykiewicz potwierdziła, że w jedynce na olimpijskim dystansie 200 metrów w Europie nie ma sobie równych i z wody wyciągnęła złoty medal.

 

Bardzo zależało mi na dobrym starcie w Baku. Przed wyjazdem podjęliśmy z trenerem decyzję o moim starcie tylko w K1 200 m, jak się później okazało to była dobra decyzja. Odkułam się za wcześniejsze ME i zostałam pierwszą w historii mistrzynią Igrzysk Europejskich – powiedziała po zawodach Marta Walczykiewicz.

 

Jej koleżanki z czwórki: Karolina Naja, Edyta Dzieniszewska – Kierkla, Ewelina Wojnarowska i Beata Mikołajczyk na dystansie 500 metrów też stanęły na podium z brązowymi krążkami. Ewelina Wojnarowska dorzuciła do kolekcji kolejny brąz, tym razem już sama w jedynce na dystansie 500 metrów.

 

Fajnie, że w dwóch startach udało mi się wywalczyć dwa medale. To pozwala z nadzieją myśleć o Mistrzostwach Świata w Mediolanie i olimpijskich kwalifikacjach – powiedziała po zawodach w rozmowie z Onet Sport dwukrotna brązowa medalistka Igrzysk Europejskich kajakarka Warty Poznań Ewelina Wojnarowska.

 

I właśnie sierpniowe Mistrzostwa Świata w Mediolanie były w 2015 roku najważniejszą imprezą dla kajakarzy. Po pierwsze, to zawsze prestiż, bo medal Mistrzostw Świata ma “swoją wagę”. Po drugie, mistrzostwa globu dawały przepustki na te najważniejsze dla kajakarzy zawody – Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016 roku. Polki bez większych problemów dotarły do finałów konkurencji olimpijskich. Problemy pojawiły się jednak w samych finałach. Polki za każdym razem ambitnie walczyły o medale jednak nie wszystko zagrało. Najpierw nasze kajakarki miały szanse na medal w czwórce 500 metrów. Naja, Dzieniszewska – Kierkla, Wojnarowska i Mikołajczyk w Mediolanie chciały choćby powtórzyć wynik z Igrzysk Europejskich. Ta sztuka jednak się nie udała i dziewczyny przypłynęły na 4. pozycji. Medalu nie było, ale ważna kwalifikacja dla osady tak. Karolina Naja z Beatą Mikołajczyk w swojej koronnej konkurencji K2 500 w Mediolanie też nie stanęły na podium, ale 4. miejsce dało polskiej osadzie kwalifikacje do RIO. W końcu kobieca reprezentacja medal z Włoch przywiozła. Srebro MŚ i oczywiście kwalifikacje olimpijską zdobyła Marta Walczykiewicz. Jak podkreślał trener Tomasz Kryk w tym roku to kwalifikacje olimpijskie są najważniejsze, nie medale.

Dziewczyny plan kwalifikacyjny zrealizowały w stu procentach. Wprawdzie zajęły trzy razy czwarte miejsca i ktoś powie, że kiepsko, ale ja tak nie uważam. Lepiej zdobywać medale na igrzyskach niż przed nimi – podsumował występ Polek w Mediolanie prezes PZKaj. Józef Bejnarowicz.

W sumie w całym 2015 roku z imprez rangi światowej Polki przywiozły 6 medali oraz pięć czwartych miejsc. To chyba najlepszy dowód na to, że z Polkami na torach regatowych rywalki nadal muszą się poważnie liczyć.

Beata Sokołowska-Kulesza

zródło : www. pzkaj.pl

sobota, 23 stycznia, 2016 Aktualności, Kajakarstwo
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustowa. Objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustowa. Objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego

 


Klub uhonorowany

Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego

Partner Strategiczny

lotto

Partner Klubu

Partner klubu

Zdjęcia

Zdjęcia Necko Endurance 2011 OLYXXVIII Długodystansowe Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie Klasycznym OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Festyn (4) Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych Augustów 2012 Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych oraz  ,,Netta Cup’’ – Augustów 2011 Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych oraz  ,,Netta Cup’’ – Augustów 2011
1 odwiedzających teraz
0 gości, 1 bots, 0 członków