« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Przed nami kolejny Endurance, czyli Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych

Augustowski Klub Sportowy Sparta organizuje po raz trzynasty Motorowodne Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance, które odbędą się 8-9 lipca 2017 roku na jeziorze Necko w Augustowie.

Necko Endurance to jedyna tego typu impreza w tej części Europy i zarazem jedyne zawody motorowodne tak wysokiej rangi rozgrywane w Polsce. Są one drugim etapem eliminacji. Pierwszy odbywa się w Rouen we Francji na Sekwanie na przełomie kwietnia i maja, a w Augustowie zostają wyłonieni mistrzowie świata w poszczególnych klasach. Do Augustowa przyjadą piloci, którzy na co dzień startują w F1H2O czy F2. Będzie to doskonała okazja by spotkać światowe gwiazdy sportu motorowodnego takie jak: Philippe Chiappe, Peter Morin, Nelson Morin, Shaun Torrente, Roman Vandyshev, Konstantin Ustinov, Eddaras Riabko, Jeremy Brisset, czy wreszcie Bartek Marszałek jedyny nasz reprezentant w F1H2O.

Uczestniczące ekipy w tym roku rywalizują w dwóch klasach katamaranów:

  • S2 o prędkości maksymalnej 195 km/h i mocy silnika 240 KM
  • S3 o prędkości maksymalnej 105 km/h i mocy silnika 60 KM

 

Zawody polegają na tym, że katamarany ścigają się przez 6 godzin po wyznaczonym na Necku obwodzie. Te pasjonujące wyścigi są testem wytrzymałościowym dla łodzi i umiejętności ich pilotów. Na sukces łodzi pracuje cały sztab ludzi, a przede wszystkim piloci, którzy naprzemiennie zasiadają za jej sterami. Wygrywa ten zespół, który wykona największą ilość okrążeń. Barwy polskie tradycyjnie będzie reprezentować Team Ślepsk z łodzią o numerze 7.

Necko Endurance gwarantuje weekend dużych emocji. Lekkie katamarany o olbrzymiej mocy, które przyspieszają i zawracają szybciej niż jakakolwiek maszyna poruszająca się na wodzie. Charakteryzuje je brak hamulców, unoszenie się nad wodą i pokonywanie zakrętów przy pełnej prędkości. Podczas wyścigów możliwe są naprawy łodzi, które odbywają się w tzw. parku maszyn (DEPO). Tam  w wytyczonych dla teamów boksach w zawrotnym tempie pracują mechanicy, aby jak najprędzej bolid mógł powrócić do rywalizacji. Wszystko to odbywa się zgodnie z wymogami zawartymi w regulaminie UIM oraz pod bacznym okiem komisarzy technicznych.

W tym roku dodatkową atrakcją będzie show na wodzie Tadeusza Haręzy, który pokaże w Augustowie, co potrafi jego łódź z klasy O-500. Jest to postać nietuzinkowa, wyjątkowo zapisana w polskim motorowodniactwie. Wielokrotny mistrz świata, Europy i Polski, a na co dzień po prostu rolnik.

 

poniedziałek, 3 lipca, 2017 Aktualności, Necko Endurance
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustowa. Objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustowa. Objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego

 


Klub uhonorowany

Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego

Partner Strategiczny

lotto

Partner Klubu

Partner klubu

Zdjęcia

Zdjęcia Necko Endurance 2011 OLYXXVIII Długodystansowe Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie Klasycznym OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Festyn (4) Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych Augustów 2012 Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych oraz  ,,Netta Cup’’ – Augustów 2011 Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych oraz  ,,Netta Cup’’ – Augustów 2011
6 odwiedzających teraz
2 gości, 4 bots, 0 członków