« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Trochę historii z okazji jubileuszu Sparty i Akademii Sparty.

AKS Sparta powstał w 1947 roku. Tworzenie możliwości uprawiania różnych dyscyplin sportu i podejmowanie treningów przez jak największą ilość zawodników jest misją Sparty. Dzięki pracy kilku pokoleń oddanych sportowi działaczy,  Klub na trwale wpisał się w historię polskiego sportu.

Obecnie AKS Sparta to prężnie działające sekcje narciarstwa wodnego i kajakarstwa, oraz piłki nożnej. Właśnie piłkarze, a konkretnie Akademia Piłkarska Sparty świętuje w tym roku 10-lecie powstania.

 

 

 

 

 

 

Zarząd klubu  obecnie działa w następującym składzie:

Prezes- Zdzisław Sadowski 

Wiceprezesi – Krzysztof Andruszkiewicz, Wojciech Salik, Piotr Markiewicz 

Skarbnik- Patryk Palczewski 

Członkowie Zarządu – Agnieszka Grajewska, Bartłomiej  Poźniakowski ,  Marek Kozłowski i Ryszard Iwaszkiewicz 

=========================================================

Augustowski Klub Sportowy Sparta powstał w 1947 roku . 75 lat działalności przyniosło wiele sukcesów. Zawodnicy Sparty reprezentowali Polskę klub na igrzyskach olimpijskich w 1996 roku w Atlancie, w 2000 roku w Sydney, w 2004 w Atenach i 2008 w Pekinie na mistrzostwach świata, Europy,  i Polski oraz w rozgrywkach i mistrzostwach regionalnych. Liczne medale świadczą o owocnej pracy zawodników i ich trenerów . Przez cały okres 75 lecia istnieją  trzy sekcje : kajakarstwa, nart wodnych i piłki nożnej. Funkcjonowanie klubu nie  byłoby możliwe bez wsparcia naszych partnerów – sponsorów, władz samorządowych województwa , miasta, powiatu. Bogata historia klubu pokazuje starania działaczy , życzliwych sportowi  ludzi, pracujących na rzecz rozwoju naszej młodzieży. 75 lecie AKS Sparta  to ważny jubileusz  w historii  suwalskiego, podlaskiego i polskiego sportu. To nasz mały klub wysyłał na igrzyska olimpijskie ( od Atlanty po Pekin w 2008 roku ) aż czterech reprezentantów  Polski: Piotrka Markiewicza, Adama Wysockiego, , Marka Twardowskiego i Edytę Dzieniszewską wraz z legendarnym trenerem kajakarzy Andrzejem Siemionem. Piotr Markiewicz zdobył pierwszy medal olimpijskie ( brązowy w Atlancie ) dla woj. Podlaskiego.  Dziś wszyscy wymienieni współpracują z klubem . Sekcja nart wodnych to jeden z najlepszych klubów w Polsce z medalistami Mistrzostw Świata, Europy i oczywiście Polski. Piłka nożną to odrębna historia na poziomie regionalnym ale ważna część klubu w której trenuje ponad 200 młodych adeptów tego sportu.

AKS Sparta to również  organizator zawodów rangi Mistrzostw Świata w sportach motorowodnych – XV edycji Motorowodnych Mistrzostw Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance którym dużo zawdzięcza Bartek Marszałek czy tez tegorocznej jednej z eliminacji Mistrzostw Świata F2  Grand Prix Poland   Również w tym roku organizowaliśmy Długodystansowe Mistrzostwa Polski w kajakarstwie.

Obecnie AKS Sparta to prawie 300 zawodników w ww. trzech sekcjach kilkunastu trenerów  i wielu zaufanych i oddanych sportowi działaczy i partnerów.

Kilka zdań o naszych sekcjach

Sekcja kajakowa Sparty

Kajakarze Sparty  od lat zdobywają medale na najważniejszych  światowych imprezach. Takimi sportowcami nie może pochwalić się żadne inne miasto w naszym województwie.  Marek Twardowski swojej karierze w barwach Sparty zdobył  ponad 30 medali ( część w dwójce z Adamem Wysockim ) był Mistrzem Świata i Europy . Adam Wysocki wielokrotny Mistrz Swiata, Europy i Polski Piotr Markiewicz osiągnał to o czym wszyscy sportowcy marzą – zdobył pierwszy medal olimpijski dla województwa ( Atlanta 1996  i brąz) . Na  akademickich mistrzostwach świata an mistrzostwach swiata , Europy i kraju medale zdobywali  Edyta Dzieniszewska,  Dorota Dunaj,  Anna Koronkiewicz, Adam  Bakuniewicz,  Sebastian Górski , Bartłomiej  Pozniakowski . Należy docenić kunszt trenerów Sparty Andrzeja Siemiona , Jurka Grabczewskiego czy obecnie Adama Wysockiego.

Dzis w sekcji kajakowej szkolimy ponad 40 zawodniczek i zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych . Zawodniczki trenowane przez naszych trenerów zdobywają medale na mistrzostwach Polski a  Mikołaj Walulk  pod skrzydłami Andrzeja Siemiona  jest w kadrze Polski i jest nadzieją olimpijską .

 W tym  roku Polska była gospodarzem kolejnej  edycji największej tegorocznej imprezy rangi Mistrzostw Świata w sprincie  kajakowym  2022 ICF MASTERS CANOE SPRINT WORLD i co najważniejsze wygrała klasyfikację medalową a medale zdobywali

Adam Wysocki został Mistrzem Świata na w  K1 500   a  Karol Garbacz   brązowy medal  .

 Marcin Garbacz, Karol Garbacz, Adam Wysocki, Łukasz Grochowski zajęli II miejsce zdobywając srebrny medal.

Złoty medal w K4 500 w Mix ( dwaj mężczyźni i dwie kobiety )   zdobyła osada złożona z zawodników  Sparty: Marcin GarbaczŁukasz Grochowski oraz zawodniczki Dojlid Białystok Magda Krukowska i Sandra Skowrońska

Tak wiec młodzież i nie tylko .

Narciarstwo wodne

Sekcja powstała w 1965 roku z inicjatywy Zygmunta Kowalika . Od początku do dziś  jest jedną  z najlepszych drużyn klubowych w Polsce i corocznie nasi narciarze wodni dostarczają wiele medali z imprez rangi mistrzostw Polski, Europy czy świata . Od początku  funkcjonowania  sekcja zdobyła ponad 1000 medali na zawodach krajowych i zagranicznych . Zawodnicy Sparty byli i są podstawowymi zawodnikami Kadry Narodowej.

Warto wymienić  zawodników sekcji nart wodnych medalistów Mistrzostw Świata i Europy jak chociażby : Joanna Waż , Małgorzata Rutkowska, Maja Piątek , Gabriela Koszycka,  Dominika Cyl , Jan Galinowski , Mateusz Krzywiński, Jakub Rutkowski, Kamil Borysewicz  i  Erwin Zawadzki.

Tylko w tym roku na mistrzostwach Europy zawodnicy Sparty Dominka Cyl i Gabrysia Koszycka wróciły ze złotymi medalami a Kamil był czwarty.

Nasi zawodnicy z powodzeniem startują  zarówno na zawodach   za motorówką  jak za wyciągiem. Wieloletnim trenerem sekcji jest Maciek Krzywiński .

Sparta to potęga w nartach wodnych ale też klub organizator wspaniałych  konkursów  bez Netta Cup bez których trudno wyobrazić Augustów latem ..

W tym jubileuszowym 2022 roku Augustowski Klub Sportowy Sparta wziął na siebie także niezwykły ciężar organizacyjny. Klub był głównym organizatorem wykonawczym między innymi: Motorowodnych Mistrzostw Świata Orlen Necko Endurance, rundy Motorowodnych Mistrzostw Świata Formuły 2, Mistrzostw Polski w narciarstwie wodnym za motorówką oraz prestiżowego konkursu skoków na nartach wodnych za motorówką Lotto Netta Cup.

Piłka Nożna .

Początki sięgają 1947 roku, kiedy to zorganizowana pierwsza drużynę piłki nożnej. Pierwsza nazwa była AKS Spójnia która w 1952 roku zmieniła nazwę na AKS Sparta. Przez lata augustowscy piłkarze   brali udział w rozgrywkach klasy okręgowej, III i IV ligi oraz w rozgrywkach Pucharu Polski. Sekcja Piłki nożnej od początku swego istnienia zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży i cieszy się ogromnym zainteresowaniem .

W ramach tej działalności w 2012 roku powstała Akademia Piłkarska Sparty, która została założona  z inicjatywy byłych piłkarzy Sparty Rafała Harasima i Karola Salika. Akademia prowadzi szkolenia dla dziecii młodzieży w wieku od 4 lat do 16 roku życia . Obecnie na zajęcia uczęszcza około 250 młodych zawodników, którym zajmuje się profesjonalna i wykwalifikowana  kadra trenerska. W sekcji klub organizuje i uczestniczy  w wielu międzynarodowych turniejach oraz organizuje obozy sportowe i półkolonie, które cieszą się ogromna popularnością.

Chcemy sprawić aby dzieci czerpały jak największą  satysfakcję  z uczestnictwa w zajęciach , a rodzice byli pewni ze oddaja swoje dzieci pod dobrą opiekę naszych  znakomitych trenerów

Krzysztof Andruszkiewicz

 

 

środa, 14 grudnia, 2022 Aktualności, Pozostałe