Turniej młodzików w Raczkach – znakomite mecze naszych młodych piłkarzy

Chłodny niedzielny poranek 20 września br. powitał na stadionie Polonii w Raczkach cztery zespoły uczestniczące w drugich zawodach z cyklu turniejów młodzika, organizowanych przez Podlaski Związek Piłki Nożnej. Pierwsze zawody, rozegrane tydzień wcześniej w Augustowie, wygrali piłkarze miejscowej Akademii Piłkarskiej Sparta, dowodzeni przez Rafała Harasima i Karola Salika, drugie miejsce przypadło Sparcie Augustów, prowadzonej przez Andrzeja Sobolewskiego, miejsce na najniższym stopniu podium zajęli zawodnicy Polonii Raczki, natomiast tabelę zamknęli piłkarze Akademii 2012 Suwałki.
Tym razem licznie przybyli na stadion Polonii kibice, wśród których wyróżniała się grupa z Augustowa, od pierwszego gwizdka sędziego zacierali ręce, częściowo z chłodu, a częściowo ze wzmagającego się apetytu na dobry futbol. I nie przeliczyli
się, ponieważ zarówno schowane za chmurami słońce, jak i sami zawodnicy Akademii, sprawili sobie i rodzicom wiele radości. Najpierw pełnym blaskiem zaświeciło słońce, a następnie na murawie błyszczeli Akademicy, prezentując dobry futbol i wygrywając wszystkie mecze. Dzięki temu zdobyli oni komplet punktów i umocnili się na pozycji lidera w całych rozgrywkach.

Najwięcej problemów sprawił im pierwszy mecz, z Akademią 2012 Suwałki. Wpływ na to miał nie tylko ambitnie grający rywal, ale przede wszystkim plac gry, do którego Akademicy przyzwyczajali się kilkanaście minut. Jedyna bramka meczu padła 10 sekund przed zakończeniem pierwszej połowy spotkania, ale sprawiła augustowianom tyle radości, jakby miał skończyć się już cały pojedynek, a oni sami zdobyli upragniony awans
do wojewódzkiego turnieju finałowego. Druga połowa to uważna i pewna gra augustowian w obronie i szybko konstruowane akcje podczas ataku pozycyjnego, które jednak nie przyniosły podwyższenia rezultatu.

W drugim meczu Akademicy zmierzyli się z gospodarzami – Polonią Raczki, która dzielnie broniła się zaledwie do 8 minuty. Wówczas, po zamieszaniu w polu karnym Polonii, kiedy to augustowianie ostrzeliwali kilkakrotnie nogi rywala, udało im się w końcu postawić kropkę nad „i”, umiejscawiając piłkę we właściwym miejscu, czyli w siatce. Od momentu objęcia prowadzenia Akademicy panowali na boisku niepodzielnie, a błyskotliwym akcjom brakowało jedynie precyzyjnego wykończenia. Patrząc na końcowy rezultat, 1-0 jest skromnym wynikiem, ale zapewnił on zespołowi z Augustowa zasłużone, nie podlegające dyskusji, 3 punkty.

Na deser turniejowych zmagań kibice obejrzeli mecz o pierwsze miejsce, w którym zagrały drużyny augustowskie: Sparta Augustów pod czujnym okiem Mieczysława Sobolewskiego i Akademia Sparty. Mecz nie miał zdecydowanego faworyta, ale taki stan rzeczy trwał jedynie do 4 minuty, kiedy to Akademicy po indywidualnej, przebojowej akcji swego skrzydłowego zdobyli prowadzenie i nie oddali go już do końca. Mało tego,
w pierwszej połowie byli oni drużyną wyraźnie lepszą: szybszą, lepiej wyszkoloną technicznie i bezbłędnie grającą w obronie. Może odrobina niecierpliwości w polu karnym przeciwnika, czyli brak przysłowiowej „zimnej krwi” sprawiły, że na tablicy wyników wciąż widniało skromne 1-0, a nie 2-0. Po przerwie do ataków ruszyli podopieczni
M. Sobolewskiego, wszak nie mieli już czego bronić, a bramka wyrównująca byłaby dla nich na wagę złota. Taka taktyka nie przyniosła im powodzenia, tym bardziej, że Akademicy przeprowadzali groźnie kontrataki. Mecz zakończył się więc ich zasłużonym zwycięstwem.