« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

W Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu odbyła się konferencja szkoleniowa PZKaj. w sprincie kajakowym O mijającym roku,

O mijajcym roku ale przede wszystkim o nadchodzącym rozmawiali najlepsi Polscy trenerzy sprintu kajakowego podczas konferencji szkoleniowej, która odbyła sie w Wałczu w dniach 27-29.11.2015 r. Tematów do rozmów i ciekawych dyskusji nie brakowało – bo i brakować nie mogło skoro 2016 jest rokiem olimpijskim. Od dawna kajakarstwo a szczególnie sprint jest dyscypliną, na którą szczególnie zwraca się uwagę w latach bezpośrednio poprzedzających igrzyska i samym roku olimpijskim.

Dlatego między innymi konferencja zaczęła się od omówienia sprawozdań trenerów kadry kobiet Tomasza Kryka, seniorów – kanadyjkarzy Rafała Rogozieckiego oraz trenera koordynatora juniorów Roberta Włodarczyka.

Z informacji przedstawionych przez trenerów wyłania się całkiem pozytywny obraz dokonań zawodniczek i zawodników kadry narodowej na kilka miesięcy przed najważniejszą imprezą czterolecia. To oczywiście nie oznacza, że nie należy nadal intensywnie pracować na sukces.

W przypadku kadry kobiet od 2009 roku zespół wyselekcjonowany przez Tomasza Kryka co roku coraz wyżej stawia sobie poprzeczkę, jeśli chodzi o wyniki sportowe. W 2009 roku nasze panie przywiozły z ME i MŚ 3 medale, w kolejnych wyniki były coraz lepsze, aby w 2015 roku z ME, MŚ i I Igrzysk Europejskich w Baku przywieźć 4 złote, 5 srebrnych i 3 brązowe medale. Nic dziwnego, że kajakarki brane są poważnie pod uwagę w podziale olimpijskich krążków w Rio.

Żeby tak sie stało, potrzebna jest świetna koordynacja treningów i bazy logistycznej. Na konferencji w Wałczu trener kadry kobiet zaproponował też już niektóre rozwiązania. To na przykład zgrupowanie w portugalskim Montemor-o-Velho. Jest tam świetny tor regatowy, baza hotelowa i co najważniejsze warunki prawie idealnie oddające te, z którymi nasi kajakarze spotkają się w na torze w Rio De Janeiro.

Najlepszym rozwiązaniem byłby termin w Portugali bezpośrednio przed startem w Rio ze względu na podobne warunki atmosferyczne. W Portugali w tym czasie temperatura w dzień wynosi 28 stopni, w Rio 26. Podobna jest wilgotność – w Montemor 67%, w Rio 70%. Nieźle wygląda też kwestia połączeń lotniczych. Z Porto można bezpośrednio dolecieć do Rio w ciągu 9 godzin a różnica czasu między Portugalią i Rio to tylko 2 godziny – zauważył podczas wystąpienia Tomasz Kryk.

Ciekawych propozycji związanych z przyszłorocznymi igrzyskami i innymi imprezami zarówno krajowymi jak i międzynarodowymi było więcej. Trener kobiecej kadry omówił też transport, zabezpieczenie sprzętu i obiektów, wyżywienie i zakwaterowanie, bezpieczeństwo na miejscu, opiekę medyczną oraz monitoring treningów.

Podczas konferencji w Wałczu nie skupiano się tylko na kajakarstwie seniorskim. Sporo miejsca poświecono też uprawiajacej kajakarstwo młodzieży. Mówiła o tym miedzy innymi dr Joanna Orysiak z zakładu Instytutu Sportu. Opowiadała na temat problemów żywieniowych wśród młodzieży uprawiającej sport. Ważnym elementem, o którym mówiła było to, że w najmłodszych grupach ważna jest zbilansowana dieta a nie odżywki. Mówiła o proporcjach, jakie należy dostarczać do organizmu, jeśli chodzi o węglowodany, białka i tłuszcze. Ważną rolę odgrywa również nawodnienie organizmu przed treningiem, w czasie i po treningu. U młodych zawodników może to być woda mineralna z sokiem, woda z dużą zawartością sodu by utrzymać równowagę elektrolitową w organizmie lub też napoje izotoniczne. Przedstawiła piramidę żywienia, gdzie podstawą są owoce i warzywa oraz ciemne, pełnoziarniste pieczywo.

Trenerzy zwrócili też uwagę, że juniorzy przebywają ponad 200 dni w roku na zgrupowaniach i trudno pogodzić im wyjazdy z nauką. W tym kontekście ciekawie wygląda pomysł, żeby na zgrupowania jeździł jeden bądź więcej nauczycieli, co skutkowałoby mniejszymi zaległościami w szkole.

Interesujące było też wystąpienie wiceprezesa PZKaj. Grzegorza Kotowicza. Brązowy medalista z IO w Barcelonie na K2 1000m i w Sydney na czwórce również na tym samym dystansie. Opowiedział o swojej karierze sportowej z perspektywy czasu. Zwracał uwagę przede wszystkim na ogromną rolę trenera, który jest dla zawodnika największym autorytetem, ale również wychowawcą, szefem, sędzią, ale także przyjacielem. Kimś, kto się troszczy o zawodnika, kształtuje w nim nawyki i wartości. Podkreślał, że na każdym swoim etapie zawodniczym bardzo ważna jest relacja z trenerem i poczucie sprawiedliwości, równe traktowanie wszystkich zawodników. Mówił o swoich słabościach, porażkach i sukcesach oraz o tym, co miało największy wpływ na osiągane przez niego wyniki sportowe. Najważniejsze z nich to chęć bycia jednym z najlepszych zawodników na świecie, wyznaczanie sobie nowych celów i konsekwencja w ich dążeniu, chęć uczenia się, szacunek dla rywali, wsparcie rodziny, trenera i środowiska oraz duma z bycia reprezentantem Polski

W konferencji wziął tez udział Michał Starczewski – koordynator PZKaj do spraw parakajakarstwa. Przedstawił główne nurty rozwoju tej dyscypliny naszego sportu, zwracając uwagę na różnice, zarówno pośród uczestników jak i uregulowań, którym podlegają. Omawiał również test olimpijski w Rio de Janeiro.

Tegoroczna konferencja trenerska połączona była też z konferencją sędziowską. Dlatego odbył się także wspólny panel trenerów z sędziami, na którym padła propozycja skrócenia odprawy technicznej przed zawodami. Zaproponowano, żeby wszystkie zgłoszenia i zmiany odbywały się drogą elektroniczną, za pomocą serwera, który na kilka dni przed zawodami zamyka się i nie ma możliwości dogłoszenia osad oraz stworzenia jednolitej bazy zawodniczej z licencjami i badaniami lekarskimi.

W tegorocznej konferencji szkoleniowej wzięły udział 144 osoby.

Źródło: http://www.pzkaj.pl/

01 12

 

poniedziałek, 14 grudnia, 2015 Aktualności, Kajakarstwo