We Włoszech o kwalifikacje i medale – podsumowanie startu ekipy Polskiej na MS w Kajakarstwie

Kwalifikacje w siedmiu konkurencjach olimpijskich i cztery medale reprezentacji podczas MŚ w Mediolanie. Komplet przepustek do Rio dla grupy kajakarek, dwie dla osad kanadyjkarzy i jedna dla kajakarzy. W konkurencjach olimpijskich na podium Marta Walczykiewicz w K1 200 i Piotr Kuleta z Marcinem Grzybowskim w C2 1000.

Medal i trzy razy tuż za podium

W konkurencjach olimpijskich grupa kajakarek wywalczyła komplet kwalifikacji. Najlepszy wynik osiągnęła Marta Walczykiewicz, która zdobyła srebro w swojej koronnej konkurencji K1 200. Marta zaliczyła znakomity wyścig, świetnie wystartowała i prowadziła, jednak w połowie dystansu wyprzedziła ją Lisa Carrington z Nowej Zelandii i utrzymała przewagę do mety. Ostatecznie Walczykiewicz straciła do złotej medalistki 0,6 sekundy. Trzecie miejsce zajęła Teresa Portela z Portugalii.

Blisko medalu była Ewelina Wojnarowska w K1 500. Kajakarka zajęła czwarte miejsce po wyjątkowej walce. Wyścig pewnie wygrała Lisa Carrington, druga była Węgierka Anna Karasz, a trzecia Yu Zhou z Chin. Druga, trzecia i czwarta zawodniczka wpłynęły na metę w ciągu 0,5 sekundy. Do drugiego stopnia podium Ewelina straciła niespełna 0,15 sekundy.

Poza strefą medalową skończyła też nasza dwójka i czwórka. W K2 500 Karolina Naja i Beata Mikołajczyk po zaciętym wyścigu zajęły w swoim finale czwarte miejsce. Rywalizację pewnie wygrały Węgierki (w osadzie płynęła Danuta Kozak, złota medalistka w K1 500 z Londynu), przed Serbkami i Niemkami. W czwórce Naja, Mikołajczyk, Wojnarowska i Edyta Dzieniszewska zaliczyły świetny, pełen emocji bieg. Długo płynęły na pozycji medalowej, na dwieście metrów do mety zdecydowanie ruszyły, jednak lepszą końcówką popisały się Niemki. Ostatecznie polska czwórka zajęła czwarte miejsce ze stratą 0,3 sekundy do podium. Wygrały Białorusinki, przed Węgierkami i osadą niemiecką.

W konkurencjach nieolimpijskich wystartowała Dominika Włodarczyk z Joanną Bruską w dwójce i Anna Włosik w jedynce. Dwójka była piąta w finale na tysiąc, na dwieście metrów nie awansowała do finału, a Włosik zajęła trzecie miejsce w finale B w K1 1000 i trzynaste w K1 5000.

Trzy miejsca do Rio

W Mediolanie świetnie zaprezentowała się grupa kanadyjkarzy. Najlepszy wynik osiągnął Piotr Kuleta z Marcinem Grzybowskim w dwójce na tysiąc. Zawodnicy, którzy niespełna dwa tygodnie temu ścigali się w wewnętrznym sprawdzianie o prawo startu w MŚ, popłynęli doskonale. W przedbiegu i półfinale pływali z rezerwą i obserwowali przeciwników, w finale ruszyli mocno od startu. Polska dwójka na półmetku miała blisko sekundę przewagi nad drugą osadą, na 750 metrze nadal prowadziła, a na ostatnich metrach nieznacznie ustąpiła osadzie z Brazylii i doskonale finiszującym Węgrom. Ostatecznie nasi kanadyjkarze zajęli trzecie miejsce ze stratą mniej niż 0,8 sekundy do zwycięzców. Ten medal to pierwsze podium polskiej dwójki od 2007 roku. Podczas MŚ w Duisburgu brązowy krążek wywalczył wtedy na tysiąc metrów Paweł Baraszkiewicz z Wojciechem Tyszyńskim. Kuleta z Grzybowskim pływali w osadzie od maja tego roku. Po drodze zajęli piąte miejsce w ME i zdobyli srebrny medal PŚ w Duisburgu. Od lipca trenowali w Oławie pod okiem Marka Plocha, trenera dwukrotnych mistrzów olimpijskich z Chin.

Kwalifikację do Rio wywalczył także Tomasz Kaczor w C1 1000, który w swoim finale zajął szóste miejsce i pozostawił z tyłu takie sławy jak Węgier Atilla Vajda, mistrz olimpijski z Pekinu. Wyścig wygrał Niemiec Sebastian Brendel, który do ostatnich metrów walczył o złoto z Czechem Martinem Fuksą. Trzeci na metę przypłynął osiemnastoletni Serghei Tarnovschi z Mołdawii. Kaczor od początku sezonu prezentował świetną dyspozycję. Pewnie wygrał wewnętrzne eliminacje, zdobył srebrny medal ME oraz czwarte miejsce IE. Zawodnik przygotowywał się do startu indywidualnie pod okiem trenera klubowego Dariusza Bresińskiego.

Znakomicie popłynęli zawodnicy w konkurencjach nieolimpijskich. W C2 500 Wiktor Głazunow i Vincent Słomiński zdobyli srebrny medal, a w C1 5000 na trzecim stopniu podium stanął Mateusz Kamiński. Dwójka z Głazunowem i Słomińskim była też piąta na 200 metrów. W C1 500 w finale B drugie miejsce zajął Michał Kudła.

W konkurencjach kanadyjek kobiet Dorota Borowska była szósta w finale B w C1 200, a Beata Zawadzka i Dorota Kozakiewicz piąte w C2 500.

Niespodzianka na dwieście

Jedyną kwalifikację wśród kajakarzy wywalczył Paweł Kaczmarek w K1 200. Zawodnik przebojem awansował do finału i zajął w nim ostatecznie siódme miejsce. Złoty medal w tej konkurencji zdobył Kanadyjczyk Mark de Jong, drugi był Francuz Maxime Beaumont, a trzeci Szwed Petter Menning. Do finału nie zdołał przedrzeć się mistrz olimpijski z Londynu, Brytyjczyk Edward McKeever. Druga polska osada na dwieście metrów, dwójka z Sebastianem Szypułą i Dawidem Putto, skończyła na ósmym miejscu w finale B.

Zdecydowanie poniżej oczekiwań popłynęli kajakarze na tysiąc metrów. Czwórka z Rafałem Maroniem, Pawłem Szandrachem, Rafałem Rosolskim i Mariuszem Kujawskim nie zdołała awansować do półfinału (awans przewidziano dla pierwszych dziesięciu czwórek), a Szandrach z Kujawskim w dwójce zajęli ostatecznie drugie miejsce w finale B (kwalifikację otrzymała pierwsza szóstka z finału A). W K1 1000 Bartosz Stabno ścigał się w finale B i zajął w nim piąte miejsce.

Na dystansach nieolimpijskich startował ponownie Bartosz Stabno w K1 500 i Rafał Rosolski w K1 5000. Bartosz awansował do finału A i przypłynął w nim piąty, a Rafał zajął siódmą pozycję na pięć kilometrów.

Możliwość zdobycia kolejnych kwalifikacji kajakarze dostaną na Mistrzostwach Europy w 2016 roku. W Duisburgu podczas regat kwalifikacyjnych o wywalczenia będą dwa miejsca w K1 1000 oraz jedno w K2 200 i K2 1000. (TP)

Opublikowano: wtorek, 25 sierpień 2015 na stronie PZKaj