« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

24 HEURES de ROUEN, czyli I eliminacja Mistrzostw Świata Łodzi Wytrzymałościowych 24 godzinny wyścig w Rouen

30 maja 1431 r. z mostu Św. Matyldy w Rouen zostały zrzucone do Sekwany prochy Joanny d’Arc. Święta i Patronka Francji, po głośnym procesie, została spalona na stosie, co upamiętnia tablica umieszczona na starówce w katedrze Notre Damme.

25 maja br., w przeddzień obchodów tamtych dramatycznych wydarzeń, uczestnicy 24 Heures de Rouen zrzucili 200 róż w nurty tej majestatycznej rzeki dla upamiętnienia przedwcześnie zmarłego Alaina Eponville – Prezydenta Rouen Yacht Club. To ikona sportu motorowodnego i ,,dusza’’ wyścigów w stolicy górnej Normandii.

W tak nietypowy sposób rozpoczęła się 49 edycja tej ,,kultowej’’ imprezy… .

 Do udziału w tegorocznej I eliminacji Mistrzostw Świata Łodzi Wytrzymałościowych zgłosiły się 32 zespoły: 8 – C1, 9 – C2 i 15 w najciekawszej C3. Po roku przerwy (na skutek śmiertelnego wypadku w 2010 r. zawody ograniczono do 12h – przyp. red.) powrócono do formuły 24-godzinnej z tym, że zawody podzielono na trzy dni w konwencji: 6h-12h-6h.

Powodem takiej decyzji było zapewnienie bezpieczeństwa poprzez wyeliminowanie nocnego ścigania, co nie wszystkim teamom (a szczególnie widzom) przypadło do gustu. Faktem jest, że akwen w Rouen jest bardzo trudny (po Sekwanie odbywa się regularny ruch barek i statków – przyp. red.) i wymaga niemało umiejętności. Z kolei największą atrakcją dla fanów sportów motorowodnych i zwykłych mieszkańców miasta były właśnie zmagania nocne.

Podczas piątkowego ,,brifingu’’ omówiono dokładnie przebieg trasy i jeszcze raz wspominano Prezydenta RYC, który z ,,ekranu’’ omawiał najważniejsze detale . Dostał niemilknące brawa na stojąco…

Prawdziwy wyścig rozpoczął się w sobotę, 26 maja o 14:30 i zakończył się punktualnie o 21:30. Do mety pierwszej części rywalizacji dotarło szczęśliwie 31 bolidów z wyjątkiem DAD Racing Team, który nie uporał się z problemami technicznymi i pozostał w DEPO.

Po 6-godzinnych zmaganiach na czoło wysunął się jeden z faworytów w klasie C3 (3000cm3) DRAKKAR Team z Philipem Chiappe (czołowy pilot F1H20) i braćmi Morin w składzie, pokonując 169 okrążeń. Tuż za nim uplasowali się: TECH Motor Racing (168 okr.) i Team PEGASE-HUMANIS (164 okr.). Najlepszym w klasie C2 (2000cm3) okazał się DAILLY Inshore Passion (No 36) z dorobkiem 142 okrążeń, przed FORCE Inshore (139 okr.) oraz drugą łodzią DIP (No 35 – 136 okr.). W ,,1’’ (do 1000cm3) prym wiodły: VALLEE de Seine (93 okr.) i Team VSI (91 okr.), a na trzecim miejscu uplasował się  Team MAGUR (86 okr.).

Po sobotnim ,,przetarciu’’, w niedzielę (26.05.) o godz. 9:30, rozpoczęły się decydujące,

12-godzinne zmagania, które miały zasadniczy wpływ na końcowe rezultaty rywalizacji. To prawdziwy sprawdzian przygotowania sprzętu, zgrania zespołów i umiejętności pilotów.

Po niespełna dwóch godzinach na ,,placu boju’’ pozostało już tylko 25 teamów (odpadły między innymi: VSI-T4, Tomahawk Racine BRT i świetny STAR Boat Normandy).

Tuż przed południem doszło do dramatycznego wypadku. Pablo Galilea, znakomity hiszpański pilot Teamu PERFORMANCE, z całym impetem, z prędkością ponad170 km/huderzył w pływający pomost, rozbijając doszczętnie bolid o numerze 6. Nieprzytomnego kierowcę natychmiast podjęto z wody i karetką reanimacyjną przewieziono do szpitala. Zszokowany Jean Owen (kolega z teamu, również znany z F1H2O) długo nie mógł uwierzyć w to co się stało. Na szczęście wieczorem dotarła wiadomość, że powszechnie lubiany i szanowany Pablo, odzyskał przytomność i jego życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Do 21:30 sklasyfikowano 23 zespoły, a na czoło, po drugim dniu rywalizacji, wysunął się Team PEGASE-HUMANIS (C.Boyard, X. Savin, R. Avenel). Sześciokrotny zwyciężca w klasie C2 – Team NAVIKART systematycznie piął się w górę, odrabiając straty z dnia poprzedniego. Do prowadzącego w dalszym ciągu DAILLY Inshore Passion tracił już tylko jedno okrążenie. W C1 dominował równo jeżdżący VALLEE de Seine.

Poniedziałek (28.05.) to ostatni dzień tych morderczych zmagań. Co prawda ponownie ,,tylko’’ 6 godzin, ale silniki (głównie Merkury i Evinrude) i piloci byli już u kresu wytrzymałości. Do ,,mety’’ dojechało niespełna dwadzieścia katamaranów.

W klasie C3 ostatecznie zwyciężył, znakomicie przygotowany, Team PEGASE-HUMANIS pokonując w ciągu 24 godzin 730 okrążeń. W pobitym polu pozostawił Team DRAKKAR (30 okrążeń mniej) i FORCE Inshore (657 okr.)

W klasie C2 dwa katamarany Teamu DAILLY Inshore Pasision (zwyciężł No 36-593 okr.) rozdzielił Team NEPTUN Inshore (uległ zaledwie jednym okrążeniem!). Niestety główny faworyt, Team NAVIKART, po pasjonującej pogoni nie ukończył rywalizacji (już zacieramy ręce na rewanż w Augustowie!).

W C1 od startu do mety niepodzielnie prowadził katamaran o numerze 77 pokonując 412 okrążeń. Team MAGUR uplasował się na drugiej pozycji, a ,,brąz’’ przypadł Teamowi DKC.

Niebawem (7-8 lipca br.) rywalizacja przeniesie się do Augustowa, gdzie odbędzie się druga część eliminacji Motorowodnych Mistrzostw Świata Łodzi Wytrzymałościowych ,,Necko Endurance 2012’’. Mamy nadzieję na zażartą walkę o tytuły Mistrzów Świata w Królewskim Grodzie nad Nettą. Zespołom, które  z przyczyn technicznych, nie mogły ukończyć wyścigu w Rouen życzymy szybkiego powrotu do ,zdrowia’’, a kibicom wiele frajdy z oglądania najszybszych bolidów na wodzie.

Specjalny wysłannik Sparty  – Wojciech Krzywiński

wtorek, 5 czerwca, 2012 Aktualności, Necko Endurance
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustowa. Objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustowa. Objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego

 


Klub uhonorowany

Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego

Partner Strategiczny

lotto

Partner Klubu

Partner klubu

Zdjęcia

Zdjęcia Necko Endurance 2011 OLYXXVIII Długodystansowe Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie Klasycznym OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Festyn (4) Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych Augustów 2012 Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych oraz  ,,Netta Cup’’ – Augustów 2011 Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych oraz  ,,Netta Cup’’ – Augustów 2011
5 odwiedzających teraz
2 gości, 3 bots, 0 członków