« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Do Augustowa wracają motorowodne Mistrzostwa Świata !

 Po rocznej przerwie wracają do Augustowa ekscytujące zawody szybkich łodzi. Będą to Motorowodne Mistrzostwa Świata ORLEN Necko Endurance w klasach S2 i S3. Najbliższy weekend (16-18 lipca) będzie prawdziwą ucztą dla miłośników sportu motorowodnego, ekscytujących prędkości i ekstremalnych wrażeń na wodzie.

Długodystansowe rywalizacja łodzi odbędzie się w tym miejscu już po raz szesnasty. Czekają nas dwa dni niesamowitych wyścigów. Każdy z nich to nieprzerwane sześciogodzinne zmagania, gdzie o zwycięstwie decyduje liczba pokonanych okrążeń na wodnym torze, podczas tego wyczerpującego dla zawodników i sprzętu dystansu. Właśnie z tego powodu w tych zawodach oprócz prędkości dochodzących do 200 km/h, istotna jest strategia i zgranie całego zespołu. Poza pilotami (kierowcami wodnych bolidów) niezwykle ważna jest praca mechaników czy osób tankujących łodzie, ponieważ liczy się tu każda sekunda, a niejednokrotnie czołowe zespoły – pomimo tak długiego dystansu czasowego – walczą o przewagę choćby jednego okrążenia.

– W obecnej sytuacji, związanej z pandemią i specjalnymi procedurami sanitarnymi, organizacja zawodów rangi mistrzostw świata jest wymagającym przedsięwzięciem. Tym bardziej, że do końca nie możemy mieć pewności, iż wszyscy dotrą do Augustowa. Mamy jednak nadzieję, że to się uda i na jeziorze Necko zobaczymy wielkie gwiazdy sportu motorowodnego, a do tego dopisze nam w nadchodzący weekend pogoda i będziemy świadkami pięknego sportowego widowiska – mówi Agnieszka Grajewska dyrektor biura Motorowodnych Mistrzostw Świata ORLEN Necko Endurance.

Zawodnicy zaczną zjeżdżać się do Augustowa w czwartek, 15 lipca. Przed nimi będą cztery intensywne dni. Na początku czeka ich rejestracja w biurze zawodów i kontrola dokumentów. Aby móc wystartować w takich mistrzostwach trzeba spełnić szereg wymogów. Między innymi zawodnik musi okazać licencję sportową, ubezpieczenie oraz dokument potwierdzający pomyślne przejście tak zwanych testów zanurzeniowych.

W piątek na wszystkie ekipy czekają skrupulatne kontrole techniczne. Najważniejsze jest spełnienie rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa. Poza tym komisja techniczna sprawdza, czy sprzęt spełnia wytyczne zawarte w regulaminie UIM, czyli Międzynarodowej Unii Motorowodnej. Po kontrolach przewidziany jest briefing zawodników, podczas którego jest omawiana trasa i szczegółowe zasady wyścigu. Po nim ekipy w końcu będą mogły zejść na wodę i odbyć trzygodzinny trening.

Ponadto w piątek odbędzie się tradycyjna parada łodzi i zawodników ulicami miasta. Augustów jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie coś takiego ma miejsce. Jest to świetna okazja dla kibiców i turystów, by zobaczyć z bliska te niesamowite łodzie wyścigowe typu katamaran. Po paradzie na Rynku Zygmunta Augusta odbędzie się oficjalne otwarcie Motorowodnych Mistrzostw Świata ORLEN Necko Endurance.

W sobotę i niedzielę fanów sportów motorowodnych czekają dwa sześciogodzinne wyścigi.

– Jest to bardzo wymagająca edycja. Tym bardziej dziękujemy za zaufanie naszym dotychczasowym partnerom. Cieszymy się bardzo, że w tym roku do ich grona dołączył PKN ORLEN, dzięki któremu możemy jeszcze bardziej podwyższyć poziom organizacyjny naszego eventu – mówi Zdzisław Sadowski prezes AKS Sparta. Serdecznie zapraszam w najbliższy weekend do Augustowa – dodaje.

Program zawodów

czwartek

14.00-20.00 – rejestracja ekip i kontrola dokumentów

piątek

08.00-13.00 – kontrole techniczne

13.00-13.45 – briefing zawodników

14.00-17.00 – trening

18.00-19.00 – parada w mieście

19.00-20.00 – otwarcie zawodów

sobota

09.00-15.00 – pierwszy wyścig

15.30-16.00 – wręczenie pucharów

16.00-18.00 – kontrole techniczne

18.00-18.30 – briefing zawodników

niedziela

08.00-09.00 – kontrole techniczne

09.00-10.00 – trening

11.00-17.00 – drugi wyścig

18.00-18.30 – wręczenie pucharów i zamknięcie zawodów

19.00-20.00 – kontrole techniczne

niedziela, 11 lipca, 2021 Aktualności, Necko Endurance