Kajaki Sparty w natarciu – komentarz A. Wysockiego

Kajakarstwo jest dyscypliną silnie związaną z Augustowem. Od wielu, wielu lat możemy podziwiać dokonania naszych zawodników na regatach różnej rangi i w różnych kategoriach wiekowych. W tym roku po raz pierwszy mamy też możliwość obserwować jak hasło „Kajaki dla każdego, dla dużego i małego” jest dynamicznie realizowane.

Każdego roku w miesiącach wakacyjnych ciężka całoroczna praca kajakarzy zostaje zweryfikowana na torze regatowym. Imprezy mistrzowskie rozgrywają zawodnicy wszystkich kategorii wiekowych. Na początku lipca swój czempionat rozgrywali seniorzy, natomiast w sierpniu mamy prawdziwą kajakową kumulację. Po świetnym występie młodzików, zwłaszcza Grzegorza Trochima do walki przystąpili juniorzy, juniorzy młodsi, młodzieżowcy, weterani.

W dniach 10 – 12 sierpnia na poznańskiej Malcie rozgrywane były Mistrzostwa Polski Juniorów i Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Augustowską Spartę reprezentowały dwie dwójki. Obie spisały się znakomicie. Jako pierwsi zaprezentowali się juniorzy młodsi. Mikołaj Walulik i Łukasz Barszczewski dwukrotnie stawali na podium. W swoim pierwszym starcie  w konkurencji K2 500 m zajęli trzecie miejsce. Na uwagę zasługuje niezwykle dojrzałe rozegranie biegu. W dystansie augustowianie płynęli w połowie stawki, by na końcowych metrach błyskawicznym finiszem minąć kilku rywali i wspiąć się na podium. Na koniec zawodów rozgrywano biegi długie. W wyścigu na 5 km nasi zawodnicy tak jak przed rokiem wywalczyli srebrne medale potwierdzając swoją klasę. Co ciekawe Mikołaj i Łukasz w kategorii juniora młodszego rywalizowali z zawodnikami o rok starszymi czym zasłużyli na szczególne uznanie.

W Mistrzostwach Polski Juniorów trzy udane starty w dwójkach zaliczyły Aleksandra Twardowska i Faustyna Skorupa. Wysokie punktowane miejsca, pomimo braku medali należy zaliczyć do udanych występów.  VI miejsce na 500 m, VII miejsce na 1000 a w wyścigu na 5 km dziewczyny zajęły V miejsce. Łącznie dorobek naszych juniorek to 13 punktów.

Już dwa dni później rywalizacja sportowa z udziałem augustowskich kajakarzy przeniosła się do dalekiej Portugalii gdzie rozgrywano mistrzostwa globu weteranów. Po raz pierwszy w Mistrzostwach Świata Masters w kajakarstwie Augustów reprezentowało trzech zawodników, a łącznie z Polski startowało 16 weteranów. Na torze kajakowym w Montemor-o-Velho startowali Adam Wysocki, Marcin Garbacz i Karol Garbacz. Przez trzy dni rywalizacja toczyła się w konkurencjach olimpijskich. Nasi reprezentanci wrócili do kraju z trzema srebrnymi medalami: Adam Wysocki startujący w kat. 40-44 lat zajął drugie miejsca w K1 1000 m i w K2 1000 startując z Maciejem Rychlikiem z Elbląga. Trzecie srebro wywalczyli trzej augustowianie startujący wraz z Markiem Głombskim z Bydgoszczy w wyścigu czwórek na 500 metrów, w którym minimalnie przegrali z osadą hiszpańską. Doskonale zaprezentował się Karol Garbacz startujący w również w jedynkach w kat. 35-39 lat. W Wyścigu na 1000 m zajął VIII miejsce, natomiast w sprintach na 200 m był piąty.

Już w najbliższy weekend na tym samym torze Montemor-o-Velho rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie, w których będzie można zobaczyć kolejną naszą reprezentantkę Edytę Dzieniszewską- Kierkla. Popularna Edzia wystartuje w jedynkach na 1000 i 5000m. Te występy będzie można podziwiać w transmisjach telewizyjnych. Mamy nadzieję na udane zwieńczenie sierpniowych występów kajakarzy w wykonaniu naszej reprezentantki.

AdamWysocki  trener Sparty Augustów , dwukrotny mistrz świata (1994, 1999), trzykrotny mistrz Europy, wielokrotny mistrz Polski, czterokrotny olimpijczyk (1996200020042008).

Przez całą karierę był zawodnikiem Sparty Augustów, pierwszy duży sukces odniósł w 1994 zdobywając mistrzostwo świata w konkurencji K-2 200 m (z Maciejem Freimutem, z którym tworzył reprezentacyjną osadę do 1997). W 1999 powtórzył ten sukces w konkurencji K-2 1000 m (z Markiem Twardowskim, z którym tworzył reprezentacyjną osadę od 1998). Na mistrzostwach świata zdobył ponadto 10 srebrnych i sześć brązowych medali, na mistrzostwach Europy wywalczył trzy tytuły mistrzowskie, dwa tytuły wicemistrzowskie i dziewięć brązowych medali. W latach 1995-2010 zdobył 45 tytułów mistrza Polski.

wtorek, 21 sierpnia, 2018 Aktualności, Kajakarstwo
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustowa. Objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego