« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

KAJAKRZE ZAKOŃCZYLI SEZON STARTOWY

W weekend 19-20 października w Wałczu odbyła się Ogólnopolska Konsultacja Szkoleniowa Juniorów. 332 zawodników i zawodniczek startowało w dwóch kategoriach wiekowych. Juniorzy starsi – roczniki 1996-97 i juniorzy młodsi 1998 -99. Testy sprawdzianów miały na celu  sprawdzenie przygotowania ogólnego młodych zawodników do wyczynowego uprawiania kajakarstwa. Oprócz sprawdzianów na wodzie na dystansach 2000 i 1000 metrów, rywalizowano również w testach biegowych (1500m), pływackich (200m), siłowych, oraz sprawnościowych. Sprawdzany był poziom koordynacji ruchowej, możliwości wysiłkowych oraz kontrolowany był skład masy ciała. Tak wszechstronne sprawdzenie większości juniorów uprawiających kajakarstwo w Polsce ma na celu wstępną selekcję i skontrolowanie poziomu sportowego przyszłych reprezentantów kraju. Daje możliwość wychwycenia dobrze rokujących sportowców i dalsze uważne obserwowanie rozwoju tej młodzieży. Trenerzy mają okazję po takich konsultacjach lepiej poznać słabsze strony swoich zawodników i wprowadzić korekty w planach treningowych. Jesień i zima to trudny czas dla kajakarzy. Niesprzyjająca aura pogodowa i równoczesny okres ciężkiej pracy wymaga dużego hartu ducha i cierpliwości. To bardzo ważny okres treningowy. Praca wykonana w tym czasie ma bezpośrednie przełożenie na poziom sportowy w kolejnym sezonie startowym. Bardzo często przespanej zimy nie da się już później nadrobić.

W Wałczu Augustowską Spartę reprezentowało siedmiu zawodników. Trzech juniorów starszych i czterech młodszych.

Wyniki uzyskiwane przez poszczególnych zawodników pozwoliły im plasować się w krajowej czołówce niemal we wszystkich konkurencjach. Znakomicie spisali się na sprawdzianach na wodzie. W punktacji podsumowującej dwa przejazdy na 2000 i 1000m wśród rocznika ’97 Kacper Charko zajął 8 miejsce, a Łukasz Bonarski 13 miejsce.

Podobnie wypadł Rafał Chabasiński, który był 13 w roczniku ’98. Dużo lepiej zaprezentowali się juniorzy młodsi rocznika ’99. Marcin Burzym zajął 2 miejsce w tym roczniku, Adam Masiewicz był 4, a Karol Dubnicki – 7. W najstarszym roczniku w kategorii juniorów ’96 Krzysztof Dubnicki uplasował się na 20 miejscu.

Również w pozostałych testach sprawnościowych zawodnicy z Augustowa plasowali się w czołówkach klasyfikacji. Na przykład Łukasz Bonarski w sprawdzianach siłowych był drugi w swoim roczniku, natomiast Rafał Chabasiński w sprawdzianie pływackim był najlepszy w roczniku podobnie jak w teście biegowym.

Wyniki testów sprawnościowych są w opracowywaniu, więc również na wyniki ogólne należy jeszcze zaczekać. Niewątpliwie Sparta w zdecydowany sposób odnotowała swoją obecność podczas Konsultacji. Trenerzy Jerzy Grąbczewski i Adam Wysocki są bardzo zadowoleni z postawy swoich zawodników. Uważają, że augustowscy kajakarze są na dobrej drodze by wkrótce nawiązać do dawnych sukcesów naszych mistrzów. Osiągnięte rezultaty powinne mobilizująco wpłynąć na sportowców zwłaszcza przed zbliżającymi się zimowymi miesiącami. Jednak obaj trenerzy podkreślają, że chłopaków jak i trenującej coraz większej grupki dziewcząt nie trzeba siłą gonić do trenowania. Szczere zaangażowanie w treningi przynosi coraz wyraźniejsze efekty. Już nie mogą doczekać się kolejnego sezonu startowego.

Na zdjęciach nasi zawodnicy  podczas wyjazdu na Białoruś o którym pisaliśmy 3 października oraz Adam Wysocki ze swoimi kajakarzami

DSC_0222 DSC_0225 DSC_0227 DSC_0237

środa, 23 października, 2013 Aktualności, Kajakarstwo