« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Przed nami ” Lotto Netta Cup 2019 „

  Już w najbliższą  sobotę   bulwary kolejna edycja międzynarodowego konkursu skoków na nartach wodnych „ Lotto Netta Cup „  .

  W sobotę 27 lipca br bulwary nad rzeką Nettą  k. Karmelka  będą areną skoków na nartach wodnych za motorówką z udziałem zawodników z Polski, Litwy i Holandii.  Konkurs rozpocznie się o godz. 13.00  skokami młodych adeptów nart wodnych. Odbędą się dwie serie skoków dziennych. Pierwsza runda o godz. 16.00 a druga o godz. 19.00. W tym roku powracamy do nocnego konkursu, który rozpocznie się o godz. 22.00. A wśród startujących zobaczymy m.in. naszego „Mistrza” Kamila Borysewicza czy też Erwina Zawadzkiego, Holendra  Freek Schoola. Z Litwy wystartuje  Ricardas Lazinskas.

 Serdecznie zapraszamy

Historia konkursu w Augustowie sięga lat 60-tych, a jego pomysłodawcą i propagatorem był Zygmunt Kowalik. Na konkurs składają się dwie serie eliminacyjne rozgrywane przy świetle dziennym oraz seria finałowa rozgrywana w nocy przy sztucznym oświetleniu. Startujący  zawodnicy  rywalizują o zwycięstwo i nagrody, a jednocześnie biją rekordy. Zasada konkursu jest bardzo prosta i czytelna dla widzów, wygrywa ten zawodnik, który odda najdłuższy skok w serii nocnej. Aby dostać się do serii finałowej zawodnik musi zająć jedno z 4 pierwszych miejsc w pierwszej serii eliminacyjnej lub jedno z 4 pierwszych miejsc drugiej serii, w której nie bierze udziału już zakwalifikowana czwórka z pierwszej serii. W każdej serii zawodnik oddaje 3 skoki. W przerwie między seriami eliminacyjnymi jest przeprowadzany pokaz jazdy figurowej na nartach wodnych przez wybitnych zawodników w tej konkurencji. Nocne konkursy skoków na nartach wodnych odbywają się w bardzo niewielu miejscach na świecie. Obok Augustowa można je podziwiać w Stanach Zjednoczonych, Anglii oraz Australii. Nie ma takiej drugiej imprezy w Polsce w związku z czym na rzece Netcie rywalizują najlepsi skoczkowie świata. Zawodnicy oddają skoki na odległość ponad 65 metrów.

Rekord skoczni w Augustowie wynosi 67,70 m ustanowiony został przez zawodnika z Niemiec Bojana Schipnera i wyrównany przez  Wladimira Ryanzina z Rosji . Najlepszy polski zawodnik 20-letni Kamil Borysewicz (Sparta Augustów) ustanowił rekord Polski wynikiem 63,60 m. Takie odległości w Polsce uzyskano po raz pierwszy. Można porównać, że Augustów latem jest jak Zakopane zimą w skokach zimowych.

============================================================

Augustów jest kolebką narciarstwa wodnego w Polsce. Od ponad 50 lat na rzece Netcie w Augustowie są rozgrywane jedne z najważniejszych w tej części Europy zawody o nazwie Międzynarodowy Konkurs Skoków na Nartach Wodnych „Netta Cup” – Memoriał „legendarnego” Zygmunta Kowalika. Jednocześnie są jedną z największych atrakcji sezonu turystycznego w Królewskim Grodzie nad Nettą oraz wyśmienitą promocją województwa podlaskiego zarówno w kraju jak i poza jego granicami.

Augustowski Klub Sportowy „ Sparta „ zaprasza na zawody.

Firmy bez którym dziękujemy za pomoc i wsparcie . Dodatkowe podziękowania dla Augustów.org oraz Augustowski Reporter .

 

czwartek, 25 lipca, 2019 Aktualności, Narciarstwo wodne