« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

50 lat nart wodnych w Sparcie.

21 i 22 lipca 1965 roku na augustowskim jeziorze Necko rozegrano pierwsze  zawody w narciarstwie wodnym w którym startowali reprezentanci 10 klubów. A były to I Ogólnopolskie Zawody Nart Wodnych o puchary Przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej  Czesława Łojko i Gazety Białostockiej.  Wśród startujących byli również zawodnicy Sparty a w slalomie wygrał wówczas 15 letni Janusz Kowalik przed innym reprezentantem Augustowa Józkiem Bielawskim . Wśród  kobiet startowała Halina Bielawska. W tym samym roku na mistrzostwach Polski juniorów srebrny medal w trójkombinacji zdobywa Józef Łozowski a brązowy Janusz Kowalik.

Co ciekawe pierwsze narty dla ówczesnych narciarzy wodnych wykonał  ówczesna słynna rodzina szkutników w Augustowie – Bronisław i Stefan  Bielawscy.  W skład wchodziły również obcięte gumowe buty, które umocowane były   na środku nart –desek. Pierwszy trening zorganizowany na rzece Netta  przez Zygmunta Kowalika wywołał niemała sensację ,radość wśród zawodników   i wiele plotek iż Kowalik „chce potopić” dzieciaki na rzece. Ale Pan Kowalik był konsekwentny w swym postępowaniu. Skontaktował się z dyrektorem ówczesnej fabryki nart w Szaflarach aby stworzyć pierwsze nazwijmy to fabryczne narty wodne . I tak się stało .

To było 50 lat temu . Dziś są inne czasy inny sprzęt a co jest najważniejsze narty wodne są w Augustowie i są chlubą klubu , miasta .

W załączeniu stworzona przez Maćka lista zawodników sekcji nart wodnych – zasłużonych dla klubu. Część z nich była w sobotę na naszej imprezie a dla tych którzy nie mogli być postaramy się dostarczyć pamiątkowe  tabliczki ufundowane przez klub i Urząd Miasta.

LISTA OSÓB   SEKCJI NARCIARSTWA WODNEGO AKS – zasłużonych z okazji 50 lecia sekcji nart wodnych

 1. Henryk Bielawski
 2. Halina Bielawska
 3. Halina Samel
 4. Andrzej Kowalik
 5. Janusz Kowalik
 6. Józef Łozowski
 7. Jan Bielawski
 8. Janusz Pietrewicz
 9. Andrzej Kowalewski
 10. Halina Uhma
 11. Adam Bielonko
 12. Dariusz Ciszewski
 13. Jarosław Borysewicz
 14. Małgorzata Gos
 15. Barbara Ostaszewska
 16. Elżbieta Stankiewicz
 17. Halina Gudanowska
 18. Krzysztof Wencewicz
 19. Konrad Duczyński
 20. Jarosław Wasilewski
 21. Joanna Wąż
 22. Jakub Rutkowski
 23. Kamil Borysewicz
 24. Maciej Krzywiński

IMG_0667IMG_0664

poniedziałek, 3 sierpnia, 2015 Aktualności, Narciarstwo wodne