« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Augustów otoczony jeziorami jest idealnym miejscem do uprawiania kajakarstwa

Jeszcze zanim zapadnie zmrok na rzece Netcie można zobaczyć ostatnie treningi naszych kajakarzy przed przerwą zimową. Korzystając z wyjątkowo przychylnej pogody młodzi zawodnicy augustowskiej Sparty wykonują wymagające treningi na wodzie, które mają przynieść efekty w kolejnym sezonie. A jak wyglądał ten, który właśnie dobiegł końca? Zapraszamy do krótkiego podsumowania.

Augustów otoczony jeziorami jest idealnym miejscem do uprawiania kajakarstwa. Zarówno turystyki kajakowej, korzystającej z atrakcyjnych szlaków wodnych rzek Rospudy, Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego, jak kajakarstwa sportowego uprawianego z ogromnym powodzeniem w miejscowym klubie Sparta. Zawodnicy augustowskiego klubu mają się czym szczycić. Zdobywali medale na wszystkich największych światowych imprezach włącznie z brązowym medalem olimpijskim Piotra Markiewicza. Obecnie mnóstwo młodych kajakarzy marzy by pójść w ślady Markiewicza, Adama Wysockiego, Marka Twardowskiego czy Edyty Dzieniszewskiej. Wszyscy oni w przeszłości zdobywali tytuły mistrzów świata.
Sierpień to zdecydowanie czas kiedy młodzi kajakarze zbierają plony swojej ciężkiej całorocznej pracy. Najlepsi, najwytrwalsi mają okazję wziąć udział w Mistrzostwach Polski w swoich kategoriach wiekowych. Na co dzień trenują pod okiem trenerów Adama Wysockiego prowadzącego grupę juniorów i Katarzyny Chełmińskiej odpowiedzialnej za grupę młodzików. I to właśnie młodzicy jako pierwsi podjęli walkę o medale. Dla większości z nich był to debiut w mistrzostwach kraju.

Mistrzostwa Polski Młodzików 4-6 sierpnia Poznań

Nasi zawodnicy po wspaniałej walce meldowali się tuż za podium. Najbliżej pozycji medalowej byli Szymon Sokołowski i Miłosz Zyskowski w konkurencji dwójek na 2000 m. W stawce 22 osad zajęli doskonałe czwarte miejsce. Również czwarta była czwórka młodziczek płynąca w składzie Maja Wysocka, Patrycja Rymarczyk, Emilia Goworowska i Dominika Zarzecka. Dziękujemy za ogromne emocje. Piąte miejsce w wyścigu dwójek młodziczek zajęły Maja Wysocka i Dominka Zarzecka. W wyścigu K1 młodzików wszyscy nasi zawodnicy awansowali do finału, w którym stoczyli pasjonującą walkę Szymon Sokołowski zajął 10 miejsce, Kuba Błaszkiewicz był 17, a Miłosz Zyskowski zakończył wyścig na 21 miejscu.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 11-13 sierpień Bydgoszcz

Tydzień później na torze Brdyujście rozgrywana była Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w kategorii Juniorów młodszych. Augustów reprezentowało siedmioro zawodników, pięć dziewcząt i dwóch chłopaków. Emocji nie brakowało we wszystkich startach naszych reprezentantów. Największy sukces, tytuły mistrzyń Polski na 500 m wywalczyła czwórka juniorek startująca w składzie: Milena Wysocka, Emilia Rymarczyk, Aleksandra Grochowska i Maria Kotarska. Emilka i Ola miały niewiele czasu na regenerację bo już godzinę później ponownie stanęły w tory tym razem w dwójce. I ponownie zaprezentowały się znakomicie zdobywając brązowe medale w K2 500m. Pozostali reprezentanci zajmowali wysokie punktowane miejsca. Natalia Skowrońska w wyścigu jedynek na 3000 m zajęła wysokie 6 miejsce, a w K1 500 zajęła 11 miejsce (2 w finale B) Michał Makar i Jan Adamowicz w K2 500 m również zajęli 11 miejsce.

Mistrzostwa Polski w maratonie kajakowym 18-20 sierpień Poznań

W kolejny weekend ponownie w Poznaniu rozegrane zostały najbardziej wymagające Mistrzostwa Polski w maratonie kajakowym. Ogromny sukces odniosły dwie nasze reprezentantki. Patrycja Rymarczyk wywalczyła złoty medal w wyścigu młodziczek K1 na 9,5 km, a Natalia Skowrońska zdobyła srebrny medal na dystansie 15 km juniorek młodszych. To najtrudniejsze wyścigi w całym sezonie, więc tym większe gratulacje dziewczyny.
W sobotę 16 września w Augustowie rozegrano Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików oraz kolejną edycja Super Sprintu o puchar Burmistrza Miasta Augustowa. Była to okazja do debiutu najmłodszym zawodnikom, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę.
Oto wyniki najlepszych zawodniczek i zawodników:

K1 2000 m Młodziczek
2 m. Dominika Zarzecka
3 m. Patrycja Rymarczyk
5 m. Maja Wysocka
6 m. Emilia Goworowska
17 m. Iga Przekop
19 m. Zuzanna Makar

K2 2000 m Młodziczek
4 m. Iga Przekop – Zuzanna Makar
6 m. Patrycja Rymarczyk – Emilia Goworowska

K2 2000 m Młodzików
7 m. Błaszkiewicz Kuba – Jaroszuk Szymon
8 m. Sokołowski Szymon – Zyskowski Miłosz

K1 200 m Dziewcząt
1 m. Lena Karbowska
2 m. Alicja Grucza

K2 200 m Dziewcząt
2 m. Alicja Grucza – Lena Karbowska

K1 200 m Chłopców
2 m. Staś Bukłaho
5 m. Mikołaj Łapiński

K2 200 m Chłopców
2 m. Staś Bukłaho – Mikołaj Łapiński
6 m. Konrad Akulewicz – Marcel Dobrydnio

Worek medali, który zdobyli nasi kajakarze w minionym sezonie to najlepsza motywacja do jeszcze cięższej pracy. Treningi wykonywane jesienią i zimą to najlepsze fundamenty do zbudowania formy na kolejny sezon. Zapału nikomu nie brakuje.

Na koniec warto podkreślić znakomitą informację. Pod koniec października w Wałczu odbyły się konsultacje sprawnościowe bezpośredniego zaplecza kadry juniorów. Podczas nich znakomicie zaprezentowała się nasza zawodniczka Natalia Skowrońska na co dzień ucząca się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Wałczu. W ogólnej punktacji sprawdzianów na wodzie zajęła wysokie trzecie miejsce dostając tym samym powołanie na jesienno-zimowe zgrupowania kadry narodowej juniorów. To prawdziwe wyróżnienie dla naszej zawodniczki, na które ciężko zapracowała.
Pozostali zawodnicy mają za kim podążać.
Wszystkie przygotowania, treningi realizowane są w pod okiem naszych trenerów. Jednak nie byłoby to możliwe bez wsparcia wielu sponsorów i przyjaciół naszego klubu.
Możliwość trenowania i startowania we wszystkich zawodach realizowana jest w ramach współfinansowania ze środków Gminy Miasta Augustowa.

środa, 6 grudnia, 2023 Aktualności