« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Do Rio przez Duisburg. Czyli kajakarze w drodze na Igrzyska

Sabaudia, Szklarska Poręba i Sewilla. Tak można by reklamować wycieczkę objazdową do atrakcyjnych turystycznie zakątków Europy. Tyle, że tym razem nie o turystykę chodzi a o miejsca, w których do walki o paszporty do Rio przygotowują się polscy kajakarze.

Walczyć mają o co, bo na razie prawo występu w Brazylii dla kadry mężczyzn wywalczył tylko Paweł Kaczmarek w jedynce na sprinterskim dystansie 200 metrów. Nasz młody zawodnik w finale był siódmy, ale to wystarczyło, by zapewnić miejsce na Igrzyskach naszemu krajowi. Tyle, że ambicje i możliwości mamy zdecydowanie większe.

Nasi kadrowicze wiedzą o co toczy się rywalizacja i od początku zgrupowań pod okiem trenera Uladimira Parfenovicha intensywnie trenują. Po solidnej podstawie, jaką wypracowywali w górach w Szklarskiej Porębie, przyszedł czas na cieplejsze klimaty i treningi na wodzie. Najpierw trenowali w Sabaudii, tam kajakarze skupili się przede wszystkim na budowaniu siły i wytrzymałości. Później na miejsce przygotowań trener naszej kadry wybrał hiszpańską Sewillę.

Tutaj chcemy już pracować nad techniką, podniesieniem prędkości i dynamiki wiosłowania oraz psychologicznym przygotowaniem do startów – mówi trener Uladimir Parfenovich.

W Sewilli nasi kajakarze zaczęli też pierwsze przymiarki do dwójek.  Trening prowadzony był na osadach K2 Bierzało Grzegorz – Putto Dawid, Rosolski Rafał – Stabno Bartosz, Brzeziński Martin – Kuczyński Norbert, Świtalski Patryk – Witczak Sławomir.

Zawodnicy pracują z pełnym zaangażowaniem, sumiennie wykonują założone zadania treningowe.  Dobrze znosili obciążenia treningowe. Chłopcy są zdrowi i bez poważniejszych kontuzji. Również pogodę mieliśmy jak na zamówienie bez opadów i słoneczną, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ umożliwiło to w pełni realizację zadań szkoleniowych – mówi o przygotowaniach Uladimir Parfenovich.

To ważne, bo EKO, czyli Europejskie Kwalifikacje Olimpijskie w Duisburgu, są coraz bliżej. To ostatnia szansa na „zwiększenie siły rażenia” polskich kajaków na Igrzyskach w Rio. Do zdobycia przez kajakarzy są jeszcze przepustki w konkurencjach K1 i K2 na 1000 metrów oraz K2 200 metrów mężczyzn. Zdobycie kwalifikacji we wszystkich konkurencjach pozwoli naszym seniorom na wystawienie na Igrzyskach również osady K4. Kto ostatecznie weźmie na swoje barki odpowiedzialność za jego realizację o tym zdecydują Regaty Eliminacyjne Seniorów, bo do tego zadania będą potrzebni naprawdę najlepsi z najlepszych. Nasi kajakarze już nie raz pokazali, że są specjalistami właśnie od zadań specjalnych. Zanim jednak dojdzie do sprawdzianu w kraju 11 kadrowiczów trenera Uladimira od 1 do 24 kwietnia będzie budowało formę w bułgarskim Plovdiv.

Beata Sokołowska-Kulesza PZKaj

piątek, 1 kwietnia, 2016 Aktualności, Kajakarstwo