« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Kajakiem na spotkanie z merami Grodna i Druskiennik

Niecodzienny pomysł na spotkanie z partnerami z Litwy i Białorusi ma burmistrz Augustowa. Wraz z czołowymi kajakarzami Sparty Augustów organizuje spływ kajakowy szlakiem zabytkowego Kanału Augustowskiego na spotkanie z merami Grodna i Druskiennik.
– To pierwszy w historii spływ kajakami wyczynowymi trasą Kanału Augustowskiego – podkreśla burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. – Organizuję ten spływ, aby pokazać, jak ważne jest budowanie partnerskich relacji z sąsiadami, opartymi na zaufaniu i współpracy we wszystkich sferach życia – od gospodarki i spraw społecznych, przez edukację i kulturę po sport i turystykę. Mam także nadzieję, że nasza wyprawa będzie inspiracją dla wielu innych osób, które odwiedzą nasz przygraniczny region, aby odkryć piękną naturę i pomniki wspólnej historii oraz zachwycić się życzliwością mieszkających tu ludzi – dodaje burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.

Partnerskie relacje z miastami bliźniaczymi z innych krajów prowadzi większość polskich samorządów. Augustów współpracuje z litewskim uzdrowiskiem Druskienniki od 2007 r., a z białoruskim Grodnem od 2008 r. Miasta łączą ze sobą nie tylko przyjaźń i wspólne korzenie, ale także Pomnik Historii – Kanał Augustowski, który powstał w XIX wieku, aby połączyć dopływy Wisły z Niemnem i umożliwić żeglugę aż do Bałtyku. Kanał o długości 103,4 km nie spełnił w swojej historii gospodarczej funkcji, natomiast jest niezwykle malowniczą i wyjątkową atrakcją turystyczną. Burmistrz Augustowa, wybierając się na spływ do Grodna i Druskiennik, chce pokazać, że pokonując tę niezwykłą trasę można odkryć cenne pamiątki i ślady przenikania się trzech narodów, ich kultur i wspólnej historii.

Wyprawa ma służyć także szerokiemu upowszechnianiu dobrosąsiedzkich relacji i współpracy transgranicznej. Burmistrz Augustowa na wyczynowych kajakach K4 pokona trasę o długości ponad 170 km, przez 3 rzeki, 10 jezior i dwie granice rzeczne. Jeden z odcinków o długości 35 km z Niemnowa do Grodna kajakarze przepływać będą pod prąd rzeki Niemen.

Spływ kajakowy Augustów – Grodno – Druskienniki rozpoczyna się w niedzielę, 4 września o godz. 12.00 na rzece Netcie w Augustowie. Pierwszego dnia kajakarze pokonują 40 km. Następnego dnia, w poniedziałek, 5 września ok. godz. 12.00 kajakarze przekroczą granicę polsko-białoruską na śluzie Kurzyniec na przejściu rzecznym Rudawka-Lesnaja. We wtorek, 6 września burmistrz Augustowa wraz z załogą pokona najtrudniejszy 35 km odcinek od śluzy Niemnowa do Grodna płynąc pod prąd rz. Niemen. W Grodnie na brzegu Niemna kajakarze powitani zostaną przez mieszkańców i mera Grodna Mieczysława Goja. Następnie w środę, 7 września burmistrz Augustowa i mer Grodna podpiszą uroczyście porozumienie o partnerstwie, po którym nastąpi ciąg dalszy wyprawy. W czwartek, 8 września ze śluzy w Niemnowie kajakarze podążą w kierunku granicy białorusko-litewskiej, którą przekroczą na przejściu Privalka-Raigardas ok. godz. 13.00. W godzinach popołudniowych burmistrz Augustowa wraz ze swoją załogą dopłyną do Druskiennik, gdzie na brzegu rz. Niemen zostaną powitani przez mera Druskiennik Ričardasa Malinauskasa oraz mieszkańców. Po oficjalnym powitaniu, w Druskiennikach odbędzie się konferencja prasowa, kończąca spływ.

Organizowany przez burmistrza Augustowa spływ kajakowy to niezwykła okazja do potwierdzenia dobrosąsiedzkich relacji z partnerami z Białorusi i Litwy, a także do promocji transgranicznego zabytku architektury wodnej, perły wśród szlaków wodnych Europy – Kanału Augustowskiego. To także sposób na zachęcenie turystów do bliższego poznania pogranicza polsko-białorusko-litewskiego, obszaru przenikania się trzech kultur, gwary i języka oraz folkloru. Miejsca słynącego z malowniczych widoków i nienaruszonej natury, niezwykłej życzliwości mieszkańców oraz wyjątkowej kuchni.

BIOGRAMY UCZESTNIKÓW SPŁYWU:

Wojciech Walulik – absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Wałczu, Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, wielokrotny mistrz Polski w kajakarstwie, członek kadry narodowej. Miłośnik historii, działacz sportowy i społeczny – wieloletni prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Kajakowego, członek zarządu Światowej Rady Badań nad Polonią, członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków, Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku. W listopadzie 2014 r. wybrany został Burmistrzem Miasta Augustowa .

Piotr Markiewicz 
– wychowanek AKS Sparta, zdobywca brązowego medalu olimpijskiego w jedynkach na 500 m na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie 1996, dwukrotny mistrz świata w 1995 r. i wielokrotny mistrz Polski w latach 1991-1999. Obecnie sekretarz generalny w Polskim Związku Kajakowym i członek zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz członek Zarzadu AKS Sparta Augustów .

Marek Twardowski
 – wychowanek AKS Sparta, trzykrotny reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich (Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008), mistrz świata w kajakarstwie w 1999, 2006 i 2011 r., mistrz Europy w 1999 i 2005 r., 52-krotny mistrz Polski, jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii polskiego kajakarstwa.

Adam Wysocki
 – wychowanek AKS Sparta, czterokrotny reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich (Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008), dwukrotny mistrz świata (1994, 1999), trzykrotny mistrz Europy (1999, 2005), 43 złote medale mistrzostw Polski.

Karol Garbacz, Andrzej Markiewicz, Marcin Garbacz, Patryk Grygo
 – zawodnicy AKS Sparta, związani z Klubem od ponad 20 lat. Uczestnicy i medaliści wielu zawodów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Ostatni ich sukces to brązowy medal w czwórkach na 1000 m w Mistrzostwach Litwy w 2016 roku.

Leszek Sebastian Górski 
– wicemistrz świata juniorów z 1995 roku w kajakowej czwórce na 1000 metrów. Wielokrotny mistrz Polski w kajakarstwie w latach 1995 – 1999

wtorek, 30 sierpnia, 2016 Aktualności, Kajakarstwo