« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Przed nami XV edycja Mistrzostw Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance

Już za kilka dni  jezioro Necko po raz 15 zostanie zamienione w tor, po którym będą się ścigać najlepsi, światowi motorowodni piloci w klasie endurance.

Augustowski Klub Sportowy Sparta tradycyjnie w drugi weekend lipca organizuje Motorowodne Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance. Tym razem po raz XV Królewskie Miasto Augustów będzie  światowym centrum sportów motorowodnych.

Wyścig na homologowanym jez. Necko  jest drugą eliminacją mistrzostw świata. Pierwsze zawody odbyły się  tradycyjnie na przełomie kwietnia i maja we Francji w Rouen gdzie wygrał team Abu Dhabi nr 35 , drugi był Team BRT a trzecie miejsce zajęła druga łódź  Abu Dhabi o numerze 36. W klasie S3 zwycieżcą w Rouen został Team Arion Racing drugi był zespół CMN a trzeci Boat 99. Wszystkie tez zespoły potwierdziły swe uczestnictwo w finałowych augustowskich dwóch wyścigach.  To oznacza, że na Necku odbędzie się zacięta rywalizacja o tytuł mistrza świata. Nasz jedyny reprezentant zespół JW. Slepsk w nowej łodzi też postara się sprawić niespodziankę.  Zapowiada się weekend pełen motorowodnych emocji.

Swój udział w zawodach zapowiedzieli piloci F1 H2O, elitarnej dyscypliny sportu na świecie. Na wodach Necka zobaczymy Mistrza Świata wodnej formuły F1 ( F1H2O ) Amerykanin z super licencja Abu Dhabi Shoun Torrente startujący w zepołe Abu Dhabi  . Al. Qemzi wystartuje w zespole Abu Dhabi, którego team managerem jest legendarny Guido Cappelini. Nie zabraknie również pilotów F2 między innymi Rosjanina Konstantina Ustinova Litwina Edgarasa Riabko z zespołem Nollet/NewStar a ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie Rashed Al Qemzi. Polskę będzie reprezentować team Ślepsk w międzynarodowym składzie. Za sterami łodzi zasiądą Michał Rogalski, Fin Kimmo Multaniemi oraz Litwin Paulius Staintys. Zespół wspiera Lechosław Rybarczyk, nasz utytułowany motorowodniak, zwany profesorem wśród polskich motorowodniaków.  

Zawody odbędą się w sobotę i w niedzielę, ale już od czwartku rozpoczną się przygotowania do nich. Ekipy przyjeżdżają parę dni wcześniej, aby zamontować swoje „warsztaty” w paddocku, tzw. parku maszyn, zarejestrować się i przejść szczegółowe kontrole techniczne, podczas których sprawdzana jest nie tylko łódź, ale także ubiór kierowców. Bolid, kask i kamizelka muszą spełniać normy określone przez światową federację motorowodną UIM. Bardzo ważną częścią zawodów jest także odprawa zawodników, na której omawiany jest tor i szczegółowe zasady wyścigu.

Za sukcesem każdego pilota stoi cały sztab ludzi. Jest to bez wątpienia sport drużynowy. W skład zespołów wchodzą mechanicy, team manager, radioman oraz pomocnicy np. odpowiedzialni za tankowanie łodzi.

Zawodnicy ścigają się w dwóch klasach S2 i S3 na zaawansowanych technologicznie łodziach typu katamaran wyposażonych w kokpit bezpieczeństwa. Bolidy zbudowane są z bardzo kosztownych kompozytów węglowych i żywic epoksydowych. Do tych lekkich konstrukcji doczepione są silniki o olbrzymiej mocy. Przy największych prędkościach łódka nie ma kontaktu z wodą, a piloci wykonują spektakularne zwroty bez wytracania prędkości. Tajemnica każdego zespołu tkwi w dopasowanej śrubie, która wyglądem przypomina śmigło.

O zwycięstwie decydują zdolności mechaniczne zespołów i umiejętności pilotów. Tu nie ma miejsca na błędy.

Motorowodniactwo to bez wątpienia elitarna dyscyplina sportu na świecie. Zapraszamy do Augustowa na wytrzymałościowy weekend na wodzie. Przeżyjcie motorowodną przygodę razem z nami i zobaczcie ten wyjątkowy sport od kulis.

Dodatkowe atrakcje:

12 lipca Koncert Rock Wolności koncert zespołów Sztywny Pal Azji i Chłopcy z Placu Broni

 I dnia następnego tj 13-go  kolejna imprez Barciowisko

środa, 3 lipca, 2019 Aktualności, Necko Endurance