« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Sprawozdanie z działalności Augustowskiego Klubu Sportowego „Sparta” za 2012

Podczas piątkowego  zebrania sprawozdawczego Zarząd klubu przedstawił sprawozdania z działalności klubu. Poniżej sprawozdanie dotyczące osiągnięć klubu w 2012 roku przedstawione przez Prezesa klubu.

IMG-20130315-00033

” Minął kolejny rok działalności Augustowskiego Klubu Sportowego „Sparta” – był to jubileuszowy, 65-ty rok w historii Klubu. Społeczny Zarząd Klubu i jego biuro wykonawcze opracowało harmonogram obchodów jubileuszu 65-lecia Klubu. W ramach obchodów zaplanowano przeprowadzenie trzech dużych imprez sportowych.

Po raz ósmy Klub podjął się organizacji Motorowodnych Mistrzostw Świata Łodzi Wytrzymałościowych „Necko Endurance 2012”, które odbyły się 07-08.07.2012r. na jeziorze Necko. W zawodach uczestniczyli zawodnicy z Polski, Francji, Szwecji,Niemiec , Anglii, Belgii, Łotwy. Zainteresowanie zawodami było bardzo duże, szacuje się że zmagania obejrzało około 15 tysięcy widzów. W przeddzień zawodów na rzece Netta odbył się pokazowy wyścig tak zwany trzech żywiołów – samolotu, samochodu i łodzi motorowodnej. Zwycięzcą tych zawodów został pilot łodzi motorowodnej Bartłomiej Marszałek.

Kolejna impreza sportowa to Międzynarodowy Konkurs Skoków na Nartach Wodnych – Memoriał Zygmunt Kowalika w dniach 10-11.08.2012r. na rzece Netta. W zawodach uczestniczyli czołowi zawodnicy z Polski, Białorusi Anglii, Niemiec, USA, Litwy. Został ustanowiony nowy rekord skoczni 62,80m przez  Scotta Ellisa z  USA. Trzech zawodników przekroczyło granice 60 m. Takie odległości uzyskano po raz pierwszy w Polsce. Zawody obserwowali znakomici goście zaproszeni przez organizatorów: Wojciech Fortuna mistrz olimpijski w skokach narciarstwa zimowego, Wiceminister Sportu Tomasz Półgrabski, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner, Prezes i Sekretarz Generalny Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego Andrzej Marcinkowski i Paweł Szablewski, Prezes Totalizatora Sportowego LOTTO Wojciech Szpil. LOTTO to strategiczny sponsor obu imprez sportowych od kilku lat. Po raz piąty odbył się również nocny konkurs skoków o Puchar Burmistrza Augustowa, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów a szczególnie turystów odwiedzających latem Augustów.

Po pięciu latach  Klub był organizatorem zawodów kajakowych o randze krajowej. W dniach 16-17 czerwca 2012 r. Były to XXVIII Długodystansowe Mistrzostwa Polski oraz Regaty Długodystansowe Dzieci i Weteranów. Trasa zawodów została zlokalizowana na rzece Netta między mostami w samym centrum miasta. W zawodach uczestniczyło ponad 650 zawodników. Była to największa impreza sportowa w województwie Podlaskim . Również i te zawody cieszyły się bardzo dużym zainteresowanie augustowian i turystów.

W ramach obchodów 65-lecia powstania Klubu został ogłoszony i przeprowadzony plebiscyt na zawodnika 65-lecia. Kapituła plebiscytu w dniu 5 listopada 2012 dokonała podsumowania i ogłoszenia wyników. W ramach plebiscytu wyłoniono po pięciu zawodników sekcji kajakowej i narciarstwa wodnego oraz jedenastu sekcji piłki nożnej.

Punktem kulminacyjnym obchodów 65-lecia Klubu było spotkanie dawnych i obecnych zawodników, trenerów, działaczy i osób zaproszonych z Polskich Związków Sportowych, władz samorządowych z Białegostoku i Augustowa, które odbyło się  dnia 9 lutego 2013 r. w hotelu „Karmel”. Podczas tego spotkania zasłużeni działacze społeczni Klubu otrzymali wyróżnienia.

Szczególnym wydarzeniem była promocja publikacji książkowej AKS Sparta  1947 – 2012. Dzieje augustowskiego sportu redaktora Jerzego Buzona. W książce tej została opisana bogata historia Klubu, która powstała w okresie 65 lat.

W omawianym okresie sprawozdawczym Zarząd Klubu pracował w 11 osobowym składzie wybranym na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo – Wyborczym w dniu 25 marca 2011r. Biuro Klubu pracowało w składzie: Dyrektor Biura zatrudniony na ¾ etatu, Główna Księgowa Wanda Stefanowska na ½ etatu do 30 czerwca 2012r. a od 1 lipca 2012r. Katarzyna Maria Grabowy. Przez okres 4 miesięcy pracował Wojciech Krzywiński jako Kierownik Biura Motorowodnych Mistrzostw Świata i opłacany był ze  środków finansowych sponsorów przeznaczonych na organizację tych zawodów.

W sekcjach sportowych Kadra szkoleniowa stanowiła 10 trenerów i instruktorów:

– sekcja kajakowa 1 trener I klasy i 1 instruktor – 25 zawodników

– sekcja narciarstwa wodnego 1 trener II klasy i 1 sternik łodzi motorowej – 10 zawodników

– sekcja piłki nożnej 3 trenerów II klasy i 2 instruktorów – 100 zawodników.

W okresie sprawozdawczym odbyły się 4 zebrania Zarządu Klubu i 3 Prezydium. Frekwencja na zebraniach wynosiła 75%. Na każde zebranie zaproszony był Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Na zebraniach rozpatrywano działalność finansową Klubu, działalność sportowo – szkoleniową i uzyskiwane wyniki sportowe poszczególnych sekcji, sprawy związane z organizacją imprez sportowych.

W roku 2013 Klub będzie organizatorem dwóch dużych imprez sportowych, a mianowicie:

–   IX Motorowodnych Mistrzostw Świata „Necko Endurance 2013” w dniach 13-14 lipca     2013r. na jeziorze Necko

– Międzynarodowego Konkursu Skoków na Nartach Wodnych „Netta Cup 2013” – Memoriał Zygmunta Kowalika w dniach 26-27 lipca 2013r. rzeka Netta.

Osiągnięcia w 2012 roku

Przechodząc do omówienia osiągnięć sportowych Klubu w 2012r. należy rozpocząć od sekcji narciarstwa wodnego, ponieważ zawodnicy tej sekcji uzyskali znakomite wyniki sportowe w kraju a szczególnie na arenach międzynarodowych.  Zawodnicy Joanna Wąż i Kamil Borysewicz zdobyli drużynowo 3 miejsce – brązowy medal Mistrzostw Świata Seniorów za wyciągiem w Austrii.

Kamil Borysewicz zdobył 2 złote medale w skokach Mistrzostw Europy Juniorów za wyciągiem i motorówką w Anglii i Holandii.

Zostały ustanowione nowe rekordy Polski Juniorów w skokach przez Małgorzatę Rutkowską wynikiem 36,00m i Kamila Borysewicza 56,00m , co jest równocześnie rekordem Polski seniorów.

Zawody sekcji narciarstwa wodnego zdobyli ogółem 49 medali w tym: 32złote, 12 srebrnych, 5 brązowych.

Poszczególni zawodnicy sekcji narciarstwa wodnego zdobyli następujące ilości medali:

Kamil Borysewicz                  – 20 w tym: 14 złotych, 4 srebrne, 2 brązowe

Małgorzata Rutkowska           – 18 w tym: 13 złotych, 3 srebrne, 2 brązowe

Ewelina Cyl                            – 3 srebrne

Joanna Wąż                            – 2 w tym: 1 złoty 1 brązowy

Jakub Rutkowski                    – 1 srebrny

Zawodnicy – Mateusz Krzywiński, Jakub Rutkowski, Kamil Borysewicz, Małgorzata Rutkowska, Joanna Wąż zostali powołani do Kadry Polski na 2013r.

W sekcji narciarstwa wodnego trenuje około 10 zawodników. Szkoleniowcem sekcji jest Maciej Krzywiński trener II klasy oraz Konrad Duczyński licencjonowany sternik łodzi motorowej.

W tym miejscu należy podkreślić ogromne zaangażowanie w działalność sekcji Pana Konrada Rumińskiego właściciela firmy Plast Service Pack w Warszawie który od wielu lat wspiera finansowo wyjazdy zawodników sekcji na zgrupowania do USA, funduje stypendia, jak również nagrody finansowe dla zawodników sekcji biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Skoków w Augustowie.

Sekcja Kajakowa

Sekcja kajakowa liczy około 25 zawodników, którzy systematycznie trenują i biorą udział w zawodach krajowych i międzynarodowych. Szkoleniowcami tej sekcji są Jerzy Grabczewski trener I klasy i AdamWysocki instruktor.

Największe sukcesy tej sekcji w 2012 roku to złoty medal i tytuł Akademickiej Mistrzyni Świata Edyty Dzieniszewskiej K-4 500m i srebrny medal na dystansie K-2 200m. Srebrny medal na dystansie K-1 1000m i 5 miejsce na K-1 5000m Pucharu Świata. Edyta Dzieniszewska zdobyła 1 złoty i 2 srebrne medale Mistrzostw Polski Seniorów oraz złoty medal Długodystansowych Mistrzostw Polski K-1 10 000m i złoty medal Mistrzostw Polski w Maratonie Kajakowym K-1 22,8km.

Zawodnicy sekcji kajakowej zdobyli ogółem 13 medali w tym: 6 złotych, 6 srebrnych i 1 brązowy.

Wyróżniający się młodzi zawodnicy to Bartosz Wiszniewski junior oraz juniorzy młodsi Kacper Chorko, Michał Karp, Łukasz Bonarski, Krzysztof Dubnicki.

W rankingu Polskiego Związku Kajakowego AKS „Sparta” zajęła 32 miejsce na 88 sklasyfikowanych Klubów  Polsce.

Zawodniczka  Edyta Dzieniszewska zajęła 4 miejsce w Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej za 2012 rok. Należy podkreślić dużą pomoc Burmistrza Augustowa Pana Kazimierza Kożuchowskiego w sfinalizowaniu stypendium sportowego Edycie Dzieniszewskiej ze środków Miejskieg Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „GIGA” w Augustowie w umowie z Klubem „Sparta”.

Sekcja piłki nożnej.

Sekcja ta skupia największą liczbę zawodników – 100 w tym 20 seniorów, 20 juniorów starszych, 20 juniorów młodszych, 20 trampkarzy i 20 młodzików zarejestrowanych w Podlaskim Związku Piłki Nożnej w Białymstoku i biorących udział w rozgrywkach o mistrzostwo tego Związku. Od miesiąca listopada 2012r. z inicjatywy Rafała Harasima i Karola Salika została powołana Akademia Piłkarska „Sparta”. W systematycznych zajęciach w dwóch grupach wiekowych 5-6 lat i 7-8 lat uczestniczy 50 dzieci, które prowadzą jako trenerzy Rafał Harasim i Karol Salik. Koszty funkcjonowania Akademii Piłkarskiej oparte są na comiesięcznych wpłatach rodziców w wysokości 50zł.

Drużyna seniorów występuje już 14 sezon w rozgrywkach IV ligi poprzednio województwa suwalskiego a od 2000r. na Podlasiu. W sezonie 2008/2009 po raz  pierwszy grali w III lidze na terenie Podlasia oraz Warmii i Mazur. Nie udało się utrzymać drużyny w tej lidze rozgrywkowej na co miały główny wpływ małe środki finansowe.

Po zakończeniu sezonu piłkarskiego 2011/2012 drużyny „Sparty” zajęły następujące miejsca:

12 miejsce : Seniorzy IV liga – 39 punktów, 45:55 bramki

1 miejsce: Juniorzy młodsi                 – 55 punktów, 82:21 bramki

10 miejsce: Trampkarze                     – 19 punktów, 26:110 bramki

11 miejsce: Młodzicy              –   8 punktów, 23:82 bramki

Natomiast po zakończeniu rundy jesiennej sezonu piłkarskiego 2012/2013 drużyny „Sparty” zajmują następujące miejsca:

5 miejsce: Seniorzy IV liga                 – 29 punktów, 22:15 bramki

3 miejsce: Juniorzy starsi                    – 16 punktów, 18:21 bramki

6 miejsce: Juniorzy młodsi                 – 10 punktów, 16:55 bramki

7 miejsce: Trampkarze                       –   3 punkty, 11:57 bramki

4 miejsce: Młodzicy                           – 16 punktów, 20:30 bramki.

W sekcji piłki nożnej z drużynami pracują następujący szkoleniowcy: Jacek Bayer trener II klasy, Rafał Harasim trener II klasy, Marcin Kłoczko trener II klasy, Mieczysław Sobolewski trener II klasy, Aleksander Filipow instruktor , Tomasz Kamiński  instruktor

Kończąc sprawozdanie z działalności Klubu za 2012r. chciałbym podziękować społecznym działaczom – członkom Zarządu Klubu, szkoleniowcom za zaangażowanie, duży wkład pracy, zawodnikom za dobre osiągnięcia sportowe.

Dziękuje dyrektorom szkół za współprace i życzliwość, sponsorom za pomoc finansową i materialną, rodzicom naszych sportowców za serdeczną atmosferę, przedstawicielom prasy, radia i telewizji za popularyzację naszych osiągnięć.

Serdeczne podziękowania kieruję w stronę władz samorządowych miasta i powiatu, którzy poza znaczącym wsparciem finansowym służyli radą i na co dzień wspierali nasze działania, doceniają osiągnięcia sportowe i organizacyjne Klubu.

 

Z upoważnienia Zarządu Klubu

Leszek  Stanisław Cieślik

Prezes

 

Augustów, dnia 15 marca 2013r.

poniedziałek, 18 marca, 2013 Aktualności, Pozostałe