« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Szlachetna postawa kajakarza doceniona

O zachowaniu Dariusza Bukowskiego podczas Mistrzostw Świata w Maratonie w RPA w 2017 roku już było już głośno.. Teraz przypomniał o tym Polski Komitet Olimpijski i nagrodził zawodnika Trofeum Fair Play w kategorii „Czyn Czystej Gry”.

„Czyn czystej Gry” jak czytamy w uzasadnieniu nagrody, to szczególny czyn, którego dokonał zawodnik, zawodniczka, zespół lub trener w roku 2017. Czynem tym pomógł innym, poświęcając tym samym nawet swoje szanse na wygraną, dając tym samym wyraz szacunku dla pisanych i niepisanych praw w sporcie oraz swojej humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka.

Przypomnijmy zatem co zrobił Darek i co tak bardzo ujęło tych, którzy przyznali mu tę nagrodę.

Podczas jednej z przenosek pomógł kontuzjowanemu zawodnikowi przenieść jego kajak, jednocześnie niosąc swój. I choć to zmniejszyło jego szanse medalowe, nie zawahał się pomóc. Własną decyzją zyskał niesamowity aplauz publiczności, która do końca wyścigu nie zapomniała jego wyczynu.

Najmilsze było jeszcze przede nim, bo partner Michaela z łódki (kontuzjowanego zawodnika) przyszedł do niego i poprosił, żeby z nim płynął w K2. Na początku się nie zgodził. Do Gustava przyszedł inny zawodnik z RPA i chciał z nim płynąć, ale Gustav mu odmówił i powiedział, że chce popłynąć tylko z Darkiem, co go przekonało. Oficjele z RPA załatwili to z sędzią głównym, ponieważ ich zawodnik odniósł kontuzję. Wystartowali w K2 POL/RPA. I zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w maratonie masters w K2 45-49 lat w parze ze wspomnianym zawodnikiem Gustavem Smook z RPA.

 Dzisiaj życie dopisało kolejny rozdział tej historii. Dariusz Bukowski odebrał kolejna nagrodę za postawę godną najlepszych sportowców. Tym razem doceniono go w Polsce.

 Sama nominacja nie była zaskoczeniem, bo już w RPA Maciej Kopij i Stanisław Kuczyński – prezesi Viktorii Sztum, mówili o niecodziennej sytuacji a na forach społecznościowych prezes PZKaj. Tadeusz Wróblewski wspominał o tym. Ta spontaniczna sytuacja odbiła się echem na Mistrzostwach Świata, gdzie oprócz owacji dostałem wiele gratulacji od zawodników z całego świata: Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Belgii i samych zawodników RPA. To było dla mnie największą nagrodą. Zaskoczony jestem dziś samą nagrodą, bo znalazłem się w gronie takich gwiazd sportu, jak Michał Kwiatkowski, który pomógł Rafałowi Majce, Eugeniusz Kijewski reprezentant Polski w koszykówce, czy legenda polskiej piłki nożnej Antoni Piechniczek– powiedział po odebraniu Trofeum Fair Play Dariusz Bukowski.

Źródło : http://www.pzkaj.pl/

piątek, 25 maja, 2018 Aktualności, Kajakarstwo