« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

W najbliższy weekend Długodystansowe Mistrzostwa Polski w kajakarstwie – Augustów 2022

W najbliższy weekend Augustów stanie się stolicą kajakarzy w Polsce a wszystko dzięki PGE XXXVIII  Długodystansowym  Mistrzostwom  Polski,  które w dniach 10-12 czerwca odbędą się na rzece Netta w Augustowie  

Tegoroczne zawody  to już   38 edycja  Długodystansowych  Mistrzostw Polski  oraz  Ogólnopolskich  Długodystansowych  Regat Kajakowych.  pod  honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Burmistrza Miasta Augustów. Głównym organizatorem jest Augustowski Klub Sportowy „Sparta” oraz Polski Związek Kajakowy.  Sponsorem głównym mistrzostw jest  Polska Grupa Energetyczna  PGE . Mistrzostwa odbywają się dzięki wielu firmom i podmiotom, które są pokazane na załączonym plakacie imprezy.   

 

 

 

 

 

 

 

 

W najbliższą  sobotę  i niedzielę  kajakarze zawładną Augustowem a szczególnie rzekę Netta.

Do naszego ‘królewskiego miasta „ przyjedzie  ponad 500 zawodników  reprezentujących ponad 60 klubów z całej Polski.

Jak przekazał nam  A. Wysocki  z biura organizacyjnego;   zawodnicy wystartują we wszystkich kategoriach wiekowych od dzieci poprzez młodzików, juniorów młodszych , juniorów , seniorów i weteranów – mastersi.  Po raz pierwszy tez odbędą się wyścigi na deskach SUP na dystansie 5 000 m .  Wszystkie wyścigi odbędą się w sobotę od godz. 8 rano do 19-stej oraz w niedzielę od 8.00 do 15-stej . Wyścigi będą tylko w K-1 i K-2 oraz C-1 i C-2 na dystansach od 1000 m  dla najmłodszych   i dla pozostałych do 10.000 m .

Planowane jest 45 wyścigów .Wśród zawodników wielu znakomitych kajakarzy i kanadyjkarzy reprezentantów Polskie. AKS Sparta reprezentować będzie 34 zawodników praktycznie we wszystkich kategoriach wiekowych .

 Zawody  są jedna z wielu imprez w ramach obchodzonego w tym roku 75- lecia  powstania Augustowskiego Klubu Sportowego „ Sparta „ – klubu który w swoim dorobku największe sukcesy odnosił w kajakach a jego zawodnicy uczestniczyli i zdobywali medale w  Igrzyskach Olimpijskich . Lata świetności Sparty w kajakach to brąz Piotra Markiewicza na Igrzyskach olimpijskich ,  medale  Mistrzostw Świata i Europy  medale  oprócz P. Markiewicza , Adama Wysockiego ( dziś trener Sparty ) , Marka  Twardowskiego.  Należy wspomnieć iż  ich trenerem był Andrzej Siemion . Z kolei  Edyta Dzieniszewska – Kierkla  zawodniczka Jurka Grąbczewskiego  przez wiele lat była czołowa zawodniczka kadry Polski zdobywając też wiele medali . Sekcja kajakowa przez wiele lat była kuźnią  mistrzów Polski i  medalistów imprez międzynarodowych.  Dziś Sparta dzięki ekipie wspaniałych trenerów  powoli odbudowuje swą pozycję – czwórka trenerów zajmuje się kajakarzami Sparty – A. Wysocki, J. Grąbczewski , Katarzyna Chełmińska oraz „ nasz weteran – A. Siemion.

Zapraszamy nad  rzekę Netta  w najbliższą sobotę i niedzielę .

K. Andruszkiewicz

wtorek, 7 czerwca, 2022 Aktualności, Kajakarstwo