« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

W najbliższy weekend Długodystansowe Mistrzostwa Polski w kajakarstwie – Augustów 2022

W najbliższy weekend Augustów stanie się stolicą kajakarzy w Polsce a wszystko dzięki PGE XXXVIII  Długodystansowym  Mistrzostwom  Polski,  które w dniach 10-12 czerwca odbędą się na rzece Netta w Augustowie  

Tegoroczne zawody  to już   38 edycja  Długodystansowych  Mistrzostw Polski  oraz  Ogólnopolskich  Długodystansowych  Regat Kajakowych.  pod  honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Burmistrza Miasta Augustów.

” Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustów ” . Gmina Miasta Augustów  ” nas wspiera w wydarzeniach kajakarskich  w tym w tych ważnych zawodach” .

Głównym organizatorem jest Augustowski Klub Sportowy „Sparta” oraz Polski Związek Kajakowy.  Sponsorem głównym mistrzostw jest  Polska Grupa Energetyczna  PGE . Mistrzostwa odbywają się dzięki wielu firmom i podmiotom, które są pokazane na załączonym plakacie imprezy.   

 

 

 

 

 

 

 

 

W najbliższą  sobotę  i niedzielę  kajakarze zawładną Augustowem a szczególnie rzekę Netta.

Do naszego ‘królewskiego miasta „ przyjedzie  ponad 500 zawodników  reprezentujących ponad 60 klubów z całej Polski.

Jak przekazał nam  A. Wysocki  z biura organizacyjnego;   zawodnicy wystartują we wszystkich kategoriach wiekowych od dzieci poprzez młodzików, juniorów młodszych , juniorów , seniorów i weteranów – mastersi.  Po raz pierwszy tez odbędą się wyścigi na deskach SUP na dystansie 5 000 m .  Wszystkie wyścigi odbędą się w sobotę od godz. 8 rano do 19-stej oraz w niedzielę od 8.00 do 15-stej . Wyścigi będą tylko w K-1 i K-2 oraz C-1 i C-2 na dystansach od 1000 m  dla najmłodszych   i dla pozostałych do 10.000 m .

Planowane jest 45 wyścigów .Wśród zawodników wielu znakomitych kajakarzy i kanadyjkarzy reprezentantów Polskie. AKS Sparta reprezentować będzie 34 zawodników praktycznie we wszystkich kategoriach wiekowych .

 Zawody  są jedna z wielu imprez w ramach obchodzonego w tym roku 75- lecia  powstania Augustowskiego Klubu Sportowego „ Sparta „ – klubu który w swoim dorobku największe sukcesy odnosił w kajakach a jego zawodnicy uczestniczyli i zdobywali medale w  Igrzyskach Olimpijskich . Lata świetności Sparty w kajakach to brąz Piotra Markiewicza na Igrzyskach olimpijskich ,  medale  Mistrzostw Świata i Europy  medale  oprócz P. Markiewicza , Adama Wysockiego ( dziś trener Sparty ) , Marka  Twardowskiego.  Należy wspomnieć iż  ich trenerem był Andrzej Siemion . Z kolei  Edyta Dzieniszewska – Kierkla  zawodniczka Jurka Grąbczewskiego  przez wiele lat była czołowa zawodniczka kadry Polski zdobywając też wiele medali . Sekcja kajakowa przez wiele lat była kuźnią  mistrzów Polski i  medalistów imprez międzynarodowych.  Dziś Sparta dzięki ekipie wspaniałych trenerów  powoli odbudowuje swą pozycję – czwórka trenerów zajmuje się kajakarzami Sparty – A. Wysocki, J. Grąbczewski , Katarzyna Chełmińska oraz „ nasz weteran – A. Siemion.

Zapraszamy nad  rzekę Netta  w najbliższą sobotę i niedzielę .

K. Andruszkiewicz

wtorek, 7 czerwca, 2022 Aktualności, Kajakarstwo