« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Wywiad z trenerem Sparty Andrzejem Siemionem

Wywiad ukazała się w Przeglądzie Powiatowym 

Niedawno Przegląd Sportowy przeprowadził wywiad w Piotrkiem Markiewiczem . W wywiadzie jest mowa o największych sukcesach Piotrka jako zawodnika. Jest też mowa o trenerze . Niedawno też zakończyły się najważniejsze zawody kajakarstwie w Polsce czyli Mistrzostwa Polski gdzie Sparta wypadła w miarę dobrze . W każdym z tych startów miał swoją większą czy mniejszą zasługę Andrzej Siemion . Stąd też rozmowa  z nim która przeprowadził Krzysztof Andruszkiewicz .

 Rozmowa z legendarnym  trenerem  kadry Polski  twórcą sukcesów zawodników Sparty Andrzejem Siemionem.

Krzysztof Andruszkiewicz   ( KA ) Kilka dni temu w Przeglądzie Sportowym ukazała się wywiad z Pana wychowankiem Piotrkiem Markiewiczem  – Mistrzem Świata , Medalistą  Olimpijskim jednym z najlepszych polskich kajakarzy  -zawodnikiem  Sparty Augustów w którym są wspomnienia dotyczące największych sukcesów Piotra  Jest też mowa o  współpracy z Tobą jako trenerem   W nawiązaniu do tego wywiadu i chwili   wspomnień – co można powiedzieć o Piotrku i tych sukcesach?

 Andrzej Siemion  ( AS )  Medal Piotrka w Duisburgu a później na Olimpiadzie w Atlancie był miarą jego talentu sportowego . Talent sportowy to nie tylko mięśnie ale również cechy  psycho-fizyczne, które zadecydowały że był taki a nie inny i potrafił zdobywać medale . Dzisiaj już takich zawodników nie mamy  –  z czego ubolewam. A co do Piotrka życie pokazało,  iż zasłużył na te osiągnięcia i to co później zrobił to odzwierciedla  jego talent.

(KA)  Czy można powiedzieć z punktu wiedzenia trenera,   iż Piotr Markiewicz  jest zawodnikiem spełnionym?

 ( AS ) Tak oczywiście – każdy medalista olimpijski  jest zawodnikiem spełnionym i nie dlatego że dostaje kasę,  bo im się  należy ale medal jest pokłosiem  właśnie jego talentu; jego zachowań, które były wcześniej.  Jako zawodnik był indywidualistą i to mu się opłacało i podejrzewam, iż się tego nie wstydzi  i to że jeździł w osadach to nie przekreśla jego cech  osobowościowych.

(KA)  Rozmawiamy nad rzeką Netta  gdzie w pobliżu widać bazę sportów wodnych – bazę kajakarzy. Chciałbym nawiązać do tego co jest dzisiaj. Byłeś i jesteś trenerem naszych  byłych zawodników „ mastersów „  Garbaczów i Grygo, którzy  wraz z A. Wysockim nie tak dawno zdobyli tytuł Mistrza Polskie w czwórce. Co możesz powiedzieć o tym sukcesie? Po tylu latach seniorzy z Augustowa ponownie maja złoto w MP.

(AS)   To są ludzie dorośli  i moja rola była szczątkowa  – trochę szczątkowa bo każdy z nich pracuje, ma rodzinę, zarabiają na życie poza sportem; więc trzeba było tylko im trochę  podpowiadać  coś mądrze zasugerować,  czasami bywaliśmy na wspólnych treningach.  Wiedzieliśmy iż te MP są w sierpniu i robiliśmy wszystko aby w tym czasie było tej predyspozycji sportowej  jak najwięcej  i która okazała się wystarczająca na zdobycie złotego medalu i tytułu Mistrza Polski. Na pewno jest to miłe bo klub zasłużył na to na taki tytuł. Szkoda,  iż jest nas tak mało . Wprawdzie Edyta też się przygotowywała,  ale z jakiś powodów nie wystartowała . Nie mniej to co pokazano  w tej chwili to  jest odzwierciedleniem chęci mojej  i  roli jaką  chcę pełnić w tym klubie  – nie przy szkoleniu młodzieży a bardziej dostarczać inspiracji dla młodzieży że można  i  że są wzorce pozytywne tak jak  trójka starszych chłopaków,  którzy pracują . To są bardzo pozytywni chłopcy,  którzy maja pasję i potrafią tą pasję przekuć na wynik sportowy;  wsparci Adamem, który ma przeogromne doświadczenie   i nie ukrywajmy to on jest kierownikiem tego zespołu. Dla mnie  miło że Adam popłynął w naszej czwórce . Dopomógł swoja wiedzą i swoim talentem i takie są efekty. A ja  tak postrzegam  obecnie swoja pracę .  Mogę doradzić, podpowiedzieć no jak się okazało trafnie.

( KA)  To teraz mały kubeł zimnej wody:  Kika dni temu rozmawiałem z kolejnym naszym wspaniałym zawodnikiem Markiem Twardowskim o tym ostatnim sukcesie a on stwierdził iż kiedyś  cieszyliśmy się jak zawodnicy Sparty zdobywali medale mistrzostw Świata , Europy a dziś  cieszymy się z tytułu Mistrza  Polski w K4.

( AS)  Tak obecnie jesteśmy na takim etapie sportowym  że rozmawiamy o zdobytym tytule Mistrza Polski i to sprawia nam ogromna  satysfakcję i prawdą jest że były czasy kiedy rozmawialiśmy tylko o medalach mistrzostw świata czy Europy. Tutaj Adam jest multimedalistą tych imprez. On teraz jest osoba odpowiedzialną  za sukces sportowy  sekcji  i myślę iż wyciąga wnioski . Pracuje jako trener już 12 lat i czas aby ta jego praca  powoli przynosiła efekty . Nie będę oceniał  dlaczego tak jest że cieszymy się z każdego medalu MP . Są kluby które potrafią zdobywać tych medali kilkanaście.  Nie mają lepszych warunków , nie mają mniej utalentowanej młodzieży . Może potrzeba więcej czasu,  może do pewnych spraw trzeba dojrzeć,  może to jest dzisiaj nie ten czas na zdobywanie takich czy innych medali.

( KA ) . Nie mogę nie zadać pytanie o naszych młodych utalentowanych zawodnikach jak Mikołaj Walulik , Łukasz Barszczewski  czy Grzegorz Trochim . Co o nich sądzisz?

(AS) To są bardzo utalentowani chłopcy,  którym trzeba określić ścieżkę ;  zdobyć  medal na MP,  potem zakwalifikować  się do reprezentacji na mistrzostwa świata   i dalej . Czy nam się to uda ? Dzisiaj  jest  jeszcze daleka droga   ale początki są obiecujące. Myślę,   iż  moi koledzy  A. Wysocki  i J. Grąbczewski  trenerzy etatowi w klubie,  którzy odpowiadają za cały proces szkolenia  i na pewno się cieszą i widzą to co ja i wiedzą, iż mają jeszcze dużo pracy przed sobą.

(AK) No tak  my  też cieszymy się z ich sukcesów, ale  wiemy iż tutaj jest  również  trochę Twojej pracy.  Przecież   to  A. Siemion wspiera  i trenuje  co niektórych zawodników jak chociażby Mikołaja Walulika, który de facto  jest Twoim zawodnikiem Ty go trenujesz ?.

(AS )Tak ojciec Mikołaja rozmawiał ze mną jesienią i prosił o pomoc dla swego syna . Nie odmówiłem  i podjąłem się tego wyzwania . Mikołaj jest trudnym ale zdolnym chłopakiem . Na pewno to będzie singlista a nie zawodnik „stadny”. Spróbujemy w przyszłym roku  specjalizować tylko  na 200 m a z jakim wynikiem ; na dziś jest najlepszym juniorem  w Polsce w swoim roczniku  i myślę, iż tak będzie w przyszłym roku.  Został zauważony i jest w kadrze Polski.  Celem naszym było dopięcie  powołania jego na obóz kadry i  start w Turnieju Nadziei Olimpijskich  i Mistrzostwach  Świata w Szeged ( Węgry) .  Jeśli zawody dojdą do skutku ale o tym możemy  dowiedzieć się w ostatniej chwili . Ale czekamy cierpliwie i ciężko  pracujemy . Mikołaj rozwija się  i wierzę,  iż takie impulsy które dostaje ode mnie przyniosą określone pozytywne wyniki . W tym roku mało pracowaliśmy nad strona sportową bardziej nad stroną psychiczną – układaliśmy go do takiego mistrzostwa sportowego które nas czeka  i zobaczymy w przyszłym roku .

(KA ) I na koniec jak myślisz  co ewentualnie jeszcze należałoby zrobić aby sekcja kajakowa wróciła do swego dawnego mistrzowskiego poziomu? .

Jest szereg uwarunkowań – uwarunkowania społeczne  są dziś trochę inne. Dziś  jest inna młodzież  i inne oczekiwania i  tą młodzież też trzeba przygotować do takiego wyniku . Myślę,  iż Adam i Jurek jako  trenerzy Sparty którzy wykonują dobra  robotę wiedzą co należy zrobić aby   tą młodzież  trochę  przekierunkować na takie „ego” sportowe – na bycie kimś.  Ważne również  aby  przede wszystkimi rodzice  wiedzieli  ze ten sport jest elementem wychowania . Niedawno mama jednego z zawodników powiedziała,  iż doskonale zdaje sobie sprawę  jaka jest rola sportu . Dzisiaj mamy znakomita bazę,  mamy możliwości  no i trzeba tej młodzieży pomóc.

( KA )  A jaką widzisz w tym swoją rolę ?

( AS ) Ona jest szczątkowa – jestem stary facet,  mogę tylko ewentualnie coś podpowiedzieć  jeżeli   koledzy  trenerzy będą  chcieli . Sam nic nie zwojuję.  Nie mniej sport w którymś momencie jest zespołowy. Prawda że budujemy indywidualności  ale one wychodzą ze „stada” . To na tle grupy rodzi  się  taka jedna jednostka jak Markiewicz. Twardowski . Przykładem  dobitnym jest również  Adam Wysocki,  który jest również  ; podkreślam zawodnikiem . Ma serce sportowca to jest jego pasja i  mam nadzieje że  zechce swoje ego sportowe rozszerzać w kierunku najwyższych celów.   Ja jestem gotów  i otwarty żeby pomóc . Moja rola może sprowadzić się do doradztwa i podpowiedzi co chętni pomogę. Cieszę się iż  Zarząd Sparty również chciałby powrócić na drogę mistrzowską.

Dziękuje za rozmowę

Krzysztof Andruszkiewicz

_20200812_PRZEGLAD_SPORTOWY_MISTRZOSTWO_W_WIELKI_4037878650_34686

piątek, 11 września, 2020 Aktualności, Kajakarstwo