Nasi młodzi kajakarze na Białorusi

W dniach 19-20 września młodzi kajakarze augustowskiej Sparty wzięli udział w regatach kajakowych w Słonimie na Białorusi. Wyjazd zorganizowany był przez Urząd Miejski w ramach współpracy miast partnerskich Augustowa i Słonima. Jednym z założeń współpracy jest wymiana doświadczeń i możliwość uczestniczenia we wspólnych projektach, również sportowych. Pierwszym efektem takiej współpracy był wyjazd na zawody kajakowe augustowskiej młodzieży.

Tak się składa, że w obu miastach tradycje kajakowe są niezwykle silne. Nasza Sparta i tamtejsza szkoła kajakowa to jedne z najsilniejszych ośrodków w swoich krajach. Jednak trudno je ze sobą porównywać. W słonimskiej szkole sportowej o profilu kajakowym uczy się i trenuje około 200 dzieci. Pracuje tam 7 trenerów szkolących grupy w wieku od 9 do 17 lat. Możliwości naszej „Sparty” są dużo skromniejsze, ale akurat na tych zawodach nie było to widoczne. W regatach kajakowych okręgu grodzieńskiego wzięło udział ponad 160 dziewcząt i chłopców z 10 klubów, startujących w trzech kategoriach wiekowych. Rywalizowano w dwóch konkurencjach. Pierwszego dnia startowano w sprintach na 200 metrów. Drugi dzień regat należał do długich dystansów: młodzież z rocznika 2001 miała do pokonania 2000 m, roczniki 2000 i 1999 ścigały się na dystansie 3000 m.

Zgodnie z przewidywaniami Białorusini byli doskonale przygotowani do sprintów. Nasza młodzież swoich szans miała szukać na dłuższych dystansach. Jednak nie obyło się bez niespodzianek. Najmilszą sprawiła Weronika Chilińska, która w roczniku 2001 pokonała swoje rówieśniczki w finale sprintu. Również w najmłodszej kategorii wiekowej  chłopców Kuba Samel stanął na najniższym stopniu podium. W starszych rocznikach było blisko, ale bez medali. Oto wyniki na 200 m chłopców rocznika 2000: Bartosz Sztuk – 5, Zbigniew Zięcina – 7, Przemek Rakus – 8 , chłopcy rocznik 1999: Adam Masiewicz – 4, Marcin Burzym – 6, Karol Dubnicki – 7, Damian Bujnowski – 9, Michał Zalewski 4 w półfinale. Dziewczęta rocznik 1999: Karolina Rowińska – 4, Monika Mantaj – 5. Co nie udało się na 200m, dziewczęta odebrały w wyścigu na 3 km: Karolina była druga, a Monika trzecia.

Również chłopaki zrewanżowali się na długim dystansie. Adam Masiewicz z Marcinem Burzymem wręcz zdeklasowali rywali. Na dystansie osiągnęli dużą przewagę nad resztą stawki i finisz rozegrali między sobą. Minimalnie lepszy był Adam. Na czwartym miejscu wyścig ukończył Karol, a Damian finiszował jako szósty, do ostatnich metrów odpierając ataki przeciwników. W stawce 22 zawodników wszyscy zmieścili się w czołowej szóstce. W roczniku 2000 również wszyscy się poprawili. Przemek zajął trzecie miejsce, chwilę po nim finiszował Bartosz i zaraz za nimi na piątym miejscu przypłynął Zbyszek, który przedzierał się aż z dziesiątego miejsca, które zajmował po pierwszym kilometrze. W najmłodszej kategorii samotnie w swoich wyścigach rywalizowali Kuba i Weronika. Tutaj nieco zabrakło drużynowego wsparcia i nasi zawodnicy zostali ostro potraktowani od samego startu. Kuba w stawce 30 zawodników utknął w kolizji na pierwszym nawrocie i nie udało mu się odrobić całej straty, ostatecznie zajął piątą lokatę. Jeszcze trudniejszą przeprawę miała Weronika, która zaraz po starcie zaliczyła wywrotkę i nie udało się powalczyć o drugi medal. Szkoda, bo wyróżnienie indywidualne było w jej zasięgu.

W podsumowaniu zawodów Adam Masiewicz został uznany za najlepszego zawodnika regat i w sumie zgarnął 300 tys. rubli białoruskich premii, a Karolina Rowińska w swojej kategorii sklasyfikowana została jako druga zawodniczka.

Ostatecznie zawody pomimo nienajlepszej pogody zaliczamy do bardzo udanych. Było to kolejne doświadczenie na drodze młodych jeszcze sportowców. Wszystko to ma zaprocentować w przyszłości. Serdeczne podziękowania dla Urzędu Miasta, MPEC-GIGA Augustów oraz APK za pomoc w organizacji wyjazdu.