« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Nasi młodzi kajakarze na Białorusi

W dniach 19-20 września młodzi kajakarze augustowskiej Sparty wzięli udział w regatach kajakowych w Słonimie na Białorusi. Wyjazd zorganizowany był przez Urząd Miejski w ramach współpracy miast partnerskich Augustowa i Słonima. Jednym z założeń współpracy jest wymiana doświadczeń i możliwość uczestniczenia we wspólnych projektach, również sportowych. Pierwszym efektem takiej współpracy był wyjazd na zawody kajakowe augustowskiej młodzieży.

Tak się składa, że w obu miastach tradycje kajakowe są niezwykle silne. Nasza Sparta i tamtejsza szkoła kajakowa to jedne z najsilniejszych ośrodków w swoich krajach. Jednak trudno je ze sobą porównywać. W słonimskiej szkole sportowej o profilu kajakowym uczy się i trenuje około 200 dzieci. Pracuje tam 7 trenerów szkolących grupy w wieku od 9 do 17 lat. Możliwości naszej „Sparty” są dużo skromniejsze, ale akurat na tych zawodach nie było to widoczne. W regatach kajakowych okręgu grodzieńskiego wzięło udział ponad 160 dziewcząt i chłopców z 10 klubów, startujących w trzech kategoriach wiekowych. Rywalizowano w dwóch konkurencjach. Pierwszego dnia startowano w sprintach na 200 metrów. Drugi dzień regat należał do długich dystansów: młodzież z rocznika 2001 miała do pokonania 2000 m, roczniki 2000 i 1999 ścigały się na dystansie 3000 m.

Zgodnie z przewidywaniami Białorusini byli doskonale przygotowani do sprintów. Nasza młodzież swoich szans miała szukać na dłuższych dystansach. Jednak nie obyło się bez niespodzianek. Najmilszą sprawiła Weronika Chilińska, która w roczniku 2001 pokonała swoje rówieśniczki w finale sprintu. Również w najmłodszej kategorii wiekowej  chłopców Kuba Samel stanął na najniższym stopniu podium. W starszych rocznikach było blisko, ale bez medali. Oto wyniki na 200 m chłopców rocznika 2000: Bartosz Sztuk – 5, Zbigniew Zięcina – 7, Przemek Rakus – 8 , chłopcy rocznik 1999: Adam Masiewicz – 4, Marcin Burzym – 6, Karol Dubnicki – 7, Damian Bujnowski – 9, Michał Zalewski 4 w półfinale. Dziewczęta rocznik 1999: Karolina Rowińska – 4, Monika Mantaj – 5. Co nie udało się na 200m, dziewczęta odebrały w wyścigu na 3 km: Karolina była druga, a Monika trzecia.

Również chłopaki zrewanżowali się na długim dystansie. Adam Masiewicz z Marcinem Burzymem wręcz zdeklasowali rywali. Na dystansie osiągnęli dużą przewagę nad resztą stawki i finisz rozegrali między sobą. Minimalnie lepszy był Adam. Na czwartym miejscu wyścig ukończył Karol, a Damian finiszował jako szósty, do ostatnich metrów odpierając ataki przeciwników. W stawce 22 zawodników wszyscy zmieścili się w czołowej szóstce. W roczniku 2000 również wszyscy się poprawili. Przemek zajął trzecie miejsce, chwilę po nim finiszował Bartosz i zaraz za nimi na piątym miejscu przypłynął Zbyszek, który przedzierał się aż z dziesiątego miejsca, które zajmował po pierwszym kilometrze. W najmłodszej kategorii samotnie w swoich wyścigach rywalizowali Kuba i Weronika. Tutaj nieco zabrakło drużynowego wsparcia i nasi zawodnicy zostali ostro potraktowani od samego startu. Kuba w stawce 30 zawodników utknął w kolizji na pierwszym nawrocie i nie udało mu się odrobić całej straty, ostatecznie zajął piątą lokatę. Jeszcze trudniejszą przeprawę miała Weronika, która zaraz po starcie zaliczyła wywrotkę i nie udało się powalczyć o drugi medal. Szkoda, bo wyróżnienie indywidualne było w jej zasięgu.

W podsumowaniu zawodów Adam Masiewicz został uznany za najlepszego zawodnika regat i w sumie zgarnął 300 tys. rubli białoruskich premii, a Karolina Rowińska w swojej kategorii sklasyfikowana została jako druga zawodniczka.

Ostatecznie zawody pomimo nienajlepszej pogody zaliczamy do bardzo udanych. Było to kolejne doświadczenie na drodze młodych jeszcze sportowców. Wszystko to ma zaprocentować w przyszłości. Serdeczne podziękowania dla Urzędu Miasta, MPEC-GIGA Augustów oraz APK za pomoc w organizacji wyjazdu.

Adam Wysocki

 

czwartek, 3 października, 2013 Aktualności, Kajakarstwo
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustowa. Objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustowa. Objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego

 


Klub uhonorowany

Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego

Partner Strategiczny

lotto

Partner Klubu

Partner klubu

Zdjęcia

Zdjęcia Necko Endurance 2011 OLYXXVIII Długodystansowe Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie Klasycznym OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Festyn (4) Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych Augustów 2012 Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych oraz  ,,Netta Cup’’ – Augustów 2011 Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych oraz  ,,Netta Cup’’ – Augustów 2011
3 odwiedzających teraz
0 gości, 3 bots, 0 członków