« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

MARSZAŁEK PRZED NAJSZYBSZYMI WYŚCIGAMI W SEZONIE

Abu Zabi, ZEA, 4 grudnia 2015

 Dwoma grudniowymi wyścigami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich kończy tegoroczny sezon startów jedyny Polak w motorowodnej Formule 1 – Bartłomiej Marszałek. 11 grudnia popłynie w Abu Zabi, a 18 grudnia w Szardży.

– Jestem już na miejscu i dzisiaj rozpocząłem naprawę zbiornika paliwa – mówi Bartłomiej Marszałek, uczeń z duetu Marszałków w Szkole Mistrzów LOTTO. – Wszystko idzie zgodnie z planem i łódka będzie gotowa na wyścig. Cieszę się, że mam możliwość pracy w Abu Zabi, bo tutaj jest doskonałe zaplecze do tego typu napraw. Spotkałem się z serdecznością i pomocą lokalnego klubu oraz teamu Abu Zabi – podkreśla.

Do naprawy zbiornika paliwa zmusiła Polaka niecodzienna sytuacja podczas sierpniowego Grand Prix Portugalii. Organizator zawodów dostarczył złej jakości paliwo. W konsekwencji, w październiku (już w Chinach) okazało się, że w łodziach wielu zawodników całkowitemu zniszczeniu uległy zbiorniki. Niestety, Polak znalazł się grupie tych kierowców, którzy nie dysponując zapasowym bolidem, musieli zrezygnować ze startu w Liuzhou.

Jak podkreślają znawcy F1 H2O, tor w Abu Zabi gwarantuje, że wyścig będzie najszybszym w tym sezonie. – Obecnie jest już tutaj wielu zawodników intensywnie trenujących, więc poziom sportowy będzie bardzo wysoki – mówi Bartłomiej Marszałek. – Ja stawiam sobie za cel maksymalne wykorzystanie treningów i wyścigów, aby wreszcie popływać nową łodzią. Tak naprawdę, to pierwszy w tym roku wyjazd, na którym nie goni mnie czas i mam spokój, by poprawnie się przygotować. Oprócz pracy przy łodzi i silnikach, poświęcam czas na trening fizyczny – wyjaśnia.

Waldemar Marszałek, mistrz z duetu Marszałków w Szkole Mistrzów LOTTO namawiał syna, przed wyjazdem do ZEA, by ten bez jakiejkolwiek presji postarał się jak najwięcej popływać. – Tata powiedział mi, że w tym roku niczego nie muszę udowadniać i najważniejsze, aby sprzęt cało wrócił do kraju – przyznaje Bartłomiej Marszałek.

Przyszły rok będzie przełomowy, ponieważ zaplanowaliśmy bardzo dużo treningów – komentuje sześciokrotny motorowodny Mistrz Świata Waldemar Marszałek. – W sezonie 2016 Bartek przepłynie łódką F1 więcej, niż przez całe dotychczasowe życie. Teraz w Abu Zabi są kierowcy, którzy podczas jednego dnia testów przepływają więcej, niż Bartek w całym sezonie 2015! Ten rok, zgodnie z planem, polegał na wdrożeniu nowej łodzi. Natomiast od przyszłego sezonu planujemy poświęcić na treningi tyle czasu, ile mają do dyspozycji pozostali kierowcy, z którymi startuje Bartek. Obecnie to, czego mu najbardziej brakuje, to trening i praktyka. Jak tylko w Polsce pogoda pozwoli, to wczesną wiosną rozpoczynamy realizację założeń treningowych – zapowiada trener, mentor, a zarazem ojciec Bartłomieja.

Abu Zabi to kolebka F1 H2O – tu zawody najwyższej rangą motorowodnej serii odbędą się już po raz 24! Właśnie w ZEA, dwoma grudniowymi wyścigami, tradycyjnie zamykany jest sezon motorowodnej Formuły 1. W ubiegłym roku w Abu Zabi wygrał Francuz Philippe Chiappe. Polak był dziesiąty, zdobywając cenny punkt do klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata. Kilka dni później, w Szardży, ponownie zwyciężył Chiappe, a Marszałek uplasował się na dziewiątej pozycji, zdobywając dwa punkty.

W Abu Zabi badania techniczne łodzi zaplanowano na środę (9 grudnia). Tego samego dnia odbędą się pierwsze wolne treningi. W czwartek (10 grudnia) wolne treningi, a po nich kwalifikacje do piątkowego wyścigu. W piątek, po porannych treningach, o godzinie 15:30 czasu lokalnego rozpocznie się Grand Prix Abu Zabi.

Tuż po tym wyścigu „świat” F1 H2O przeniesie się do Szardży. Tam, w środę (16 grudnia), zaplanowano badania techniczne i pierwsze wolne treningi. Następnego dnia treningi i kwalifikacje. Z kolei w piątek (18 grudnia), po porannych wolnych treningach, o 15:30 czasu lokalnego start do Grand Prix Szardży.

* * * * *

Bartłomiej Marszałek ma 32 lata, 183 cm wzrostu i 83 kg wagi. Jest pierwszym i jedynym Polakiem startującym w prestiżowej motorowodnej serii F1 H2O (udział w dwunastu Grand Prix). Sportowiec ma na koncie m.in. tytuł Mistrz Polski w klasie 0-250 czy Wicemistrza Świata w klasie 0-350. W sezonie 2014 był siódmym kierowcą Mistrzostw Świata F1 H2O. Trenerem i mentorem Bartłomieja jest Waldemar Marszałek – do dzisiaj najbardziej utytułowany zawodnik na świecie w klasach 0-250 i 0-350, sześciokrotny Mistrz Świata.

W sezonie 2015 Bartłomiej Marszałek, uczestnik programu Szkoła Mistrzów LOTTO, startuje w całkowicie nowym bolidzie, przygotowanym przez włoską stajnię DAC Racing. Bartłomiej wraz z tatą przygotowali specjalnie do niej 2,5-litrowe silniki V6, o mocy 450 koni mechanicznych. Maszyna waży zaledwie 450 kg. Do setki przyspiesza w 2,5 sekundy, a prędkość maksymalna sięga 250 km/h.

11247808_10207209010573814_4458717848544499139_n11742641_10207209010173804_5813102079180633105_n

 

 

 

 

 

poniedziałek, 7 grudnia, 2015 Aktualności, Necko Endurance