« Poprzedni wpis    |     Następny wpis »

Nie ma to jak wyzwania, czyli Polki w Nelo Winter Challenge – pierwsze zwycięstwo Edyty

Nie tylko pierwsza woda, ale i pierwsze zwycięstwa. Polskie kajakarki, przebywające na zgrupowaniu w Portugalii, Marta Walczykiewicz i Edyta Dzieniszewska zwyciężyły w zawodach Nelo Winter Challenge w Montebelo.

Te zawody to oczywiście promocja firmy i sprzętu, ale przede wszystkim kajakarstwa. Rywalizacja odbywa się trochę z przymrużeniem oka, bo na nietypowych dystansach 150 i 1500 metrów, czyli na takich, których próżno szukać w oficjalnych zawodach. Startować mogą w nich nie tylko zawodowcy, ale każdy, kto lubi pływać kajakiem i chce sprawdzić się w rywalizacji na wodzie. A że w lutym w portugalskim Aguieira przebywa wiele narodowych reprezentacji kajakowych, czyli zawodowców przygotowujących się do sezonu, to ściganie jest przednie.

Polki zadania łatwego nie miały, bo obok naszych dziewczyn ustawiły się zawodniczki z takich krajów jak Włochy, Portugalia, Rosja, Rumunia, Dania i Francja – ekipy które, na co dzień trenują w Portugalii, a i do słabych nie należą. Poza tym specjalnie na te zawody przyjechały Brytyjki. Nasze panie nie przygotowywały się jakoś specjalnie do tego wydarzenia. Dziewczyny są w ciężkim treningu i trener Tomasz Kryk potraktował te zawody bardziej jako jego urozmaicenie a nie sprawdzian formy.

Marta Walczykiewicz, która wystartowała na dystansie 150 metrów przyznaje, że na początku zawodów pływało się jej „dość dziwnie”.

Ciężko było się przyzwyczaić do wysokiego tempa wiosłowania. Poza tym eliminacje, półfinał i finał były praktycznie jeden za drugim w odstępie niecałych 10 min tak, że można było się zmęczyć. Poza tym, moje zdrowie w tym dniu trochę szwankowało, więc było mi dodatkowo ciężko. Ale trener mówił, że wyglądało to całkiem nieźle jak na ten etap przygotowań – powiedziała Marta.

Ale co miał mówić trener skoro Marta w zawodach okazała się najlepsza i pokonała Teresę Portelę z Portugali i Rosjankę Natalię Podolskaya. Co ciekawe w ubiegłym roku w tych zawodach Marta była trzecia. I choć nie było to ściganie o wielką stawkę, to wygrana i tak cieszy i smakuje.

Jak smakuje? Bardzo dobrze, od czegoś trzeba zacząć ten sezon. Mi bardzo się podoba taki początek, nie miałabym nic przeciwko, żeby dalej szło tak samo – podsumowała Marta Walczykiewicz.

Pewnie nic przeciwko takiemu początkowi i kolejnym startom nie miałaby też Edyta Dzieniszewska-Kierkla. Popularna „Edzia” startowała na dystansie 1500 metrów i też pokazała wszystkim rywalkom plecy, zajmując 1. miejsce.

Jestem bardzo zadowolona z wyniku, każde zwycięstwo cieszy. Były to specyficzne zawody – każda z ekip obecnie znajduje się na innym etapie przygotowań. Mieliśmy okazję sprawdzić się na nietypowym dystansie 1500 metrów. Dlatego to zwycięstwo cieszy i daje dodatkową motywację do dalszych treningów – powiedziała po zawodach „Edzia”.

W rywalizacji na 150 metrów startowały też inne nasze kadrowiczki. Karolina Naja była 6., a Ania Puławska 10. Na 1500 metrów 7. była Ewelina Wojnarowska, a 14. Anna Włosik.

W zawodach brała udział również grupa kanadyjkarzy. Drugi na dystansie 1500 metrów był Vincent Słomiński, przegrywając jedynie z utytułowanym Martinem Fuksa niecałą sekundę. Trzeci na tym dystansie był Wiktor Głazunow. Na piątym miejscu zameldował się Mateusz Kamiński, a na 8. Aleksander Kitewski. Na krótszym, sprinterskim dystansie 8. miejsce zajął Michał Łubniewski, który był jedynym naszym zawodnikiem w finale.

Z wyścigu jestem zadowolony, bo na wodzie nie mam jeszcze narobionych kilometrów, więc to podwójnie cieszy zwłaszcza, że oprócz Martina był również Attila Vajda i Mathieu Goubel. Ale właśnie że zabrakła tylko sekunda, to mam mimo wszystko lekki niedosyt. Podsumowując te zawody, widzę, że praca, którą wykonuję idzie w dobrym kierunku i z każdym treningiem jestem coraz lepszy – podsumował Vincent Słomiński.

Beata Sokołowska PZKaj.

Na zdjeciach  zawodniczki Marta Walczykiewicz  i  Edyta.

Pozna?, 20.05.2012. Polka Marta Walczykiewicz (na zdj.) wygra?a rywalizacj? K1 200 m podczas zawodów kajakarskiego Pucharu ?wiata na pozna?skim torze Malta, 20 bm. (gj) PAP/Adam Ciereszko

edyta 1nasze

wtorek, 1 marca, 2016 Aktualności, Kajakarstwo